Кина ги олеснува ограничувањата во големото оддалечување од „нулта-Ковид“ по протестите

emalia
0

 На луѓето во Кина со благи или асимптоматски случаи на коронавирус ќе им биде дозволено да се изолираат дома, соопштија здравствените власти во средата, во голем чекор подалеку од строгата стратегија „нулта-Ковид“ која го ограничува секојдневниот живот речиси три години и неодамна започна ретка национални протести.


Националната здравствена комисија соопшти дека оние што ќе бидат изолирани дома ќе бидат предмет на здравствен мониторинг и ќе бидат ослободени откако тестот е негативен во шестиот и седмиот ден. Секој чија состојба се влошува „ќе биде префрлен во одредена болница на лекување навреме“, се вели во соопштението во кое се наведени 10 нови мерки.


Претходно, луѓето кои беа позитивни на вирусот беа испратени во централизирани установи за карантин без оглед на сериозноста на нивните симптоми. Тие објекти сè уште ќе бидат достапни за луѓето кои не сакаат да се изолираат дома.


Националната здравствена комисија, исто така, рече дека доказот за негативен PCR тест и зелениот „здравствен код“ прикажан на апликацијата за паметни телефони повеќе нема да бидат потребни за патување помеѓу провинции или за влез во повеќето јавни места, освен места како старечки домови, медицински установи, деца. згрижувачки установи и основни и средни училишта. Досега, многу градови бараа негативни резултати од тестот исто толку често дневно за да влезат во трговски центри или да земат јавен превоз.


Во последниве недели, Кина бележи некои од својот најголем број случаи на СОВИД-19 од почетокот на пандемијата, додека многу ограничувања се опуштени, сè уште може да има насочени заклучувања и тестирања, мандати за маски и карантини.

Работници за контрола на епидемијата во Пекинг во вторникот. Строгата кинеска стратегија „нулта-Ковид“ го ограничи секојдневниот живот речиси три години и неодамна предизвика ретки протести низ целата земја. Кевин Фрејер / Getty Images

Соопштението во средата е последното олеснување на ограничувањата откако демонстрантите во градовите ширум земјата побараа крај на стратегијата „нулта-Ковид“ што ја направи Кина оддалечена меѓу главните економии во светот. Стратегијата беше силно поддржана од претседателот Кси Џинпинг, кој го промовираше нискиот број на загинати во Кина како доказ за супериорноста на владеењето на Комунистичката партија.


Официјалните лица ја бранеа политиката како неопходна за да се спасат животи во земја каде што кревкиот здравствен систем може да биде совладан од неконтролирани епидемии. Но, тие веќе почнаа да ги намалуваат ограничувањата пред да започнат протестите кон крајот на минатиот месец, објавувајќи 20 „оптимизирани“ мерки на 11 ноември кои имаа за цел да го минимизираат влијанието врз економијата и општеството.


Протестите беа најголемото шоу на јавен немир што Кина го виде во последните децении, и брзо беа задушени од владејачката Комунистичка партија. Но, локалните власти оттогаш дополнително ги олеснија барањата за заклучување и тестирање во обид да се решат фрустрацијата од ограничувањата, кои создадоа атмосфера на вознемиреност и ја поткопаа втората по големина економија во светот.


Во изјавата на Националната здравствена комисија во средата не се споменуваат протестите или официјален крај на политиката „нулта-Ковид“. Но, тој го забрани блокирањето на излезите за пожари за време на заклучувањето, за што демонстрантите сугерираа дека придонеле за бројот на загинати во пожарот во стан во западниот град Урумчи на 24 ноември. (Официјалните лица го негираа тврдењето.)


Другите мерки објавени во средата вклучуваат укинување на ограничувањата за продажба на лекови за настинка, кои претходно бараа регистрација на името со цел да се искорени потенцијалните инфекции. Заклучувањата ќе бидат ограничени на пет последователни дена доколку не се откријат нови инфекции и мора да бидат високо насочени.


Повторувајќи ги претходните забелешки на највисоките функционери, Националната здравствена комисија забележа дека новата варијанта на омикрон е послаба, но попренослива од претходните варијанти на вирусот. Тој, исто така, ја нагласи важноста од инокулација на постарата популација во Кина, чија релативна недоволна вакцинација е една од најголемите пречки на земјата во транзицијата кон „живеење со вирусот“.


Иако сè уште е мала според глобалните стандарди, Кина пријавува зголемен број случаи поради епидемии предизвикани од омикрон. Националната здравствена комисија во средата соопшти дека има 25.115 нови инфекции на национално ниво, повеќе од 80 отсто од нив асимптоматски.

vghd vghd vghd

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies