Ромен Саис, марокански капетан кој порано бил машина за миење садови во ресторан

Regiana Adela
0

Репрезентацијата на Мароко испиша нова историја со пласманот во четвртфиналето на Светското првенство во Катар 2022 година. Овој резултат е постигнат откако во понеделник (6.12.2022) во осминафиналето ја елиминираа Шпанија на пенали со 3-0.

Успехот на тимот на Валид Рерагуи во квалификациите за четврт-финалето секако не може да се одвои од цврстата линија на одбраната. Еден од мароканските дефанзивци кој беше во центарот на вниманието во текот на Светското првенство во 2022 година е Ромен Саис.

 

Играчот кој служеше како капитен изгледаше милитантен во срцето на одбраната на Лавовите на Атлас. Не само што е добар во одбраната, тој е доста активен и во асистирачките напади. Впрочем, Саис има постигнато гол на ова Светско првенство.

Појавувајќи се ветувачки на сцената голема како Светското првенство, кој е Ромен Саис? Ајде, погледнете ја приказната за Ромен Саис, мароканскиот капетан кој порано бил машина за миење садови во ресторан!

Кога играл во аматерски тим, Роман Саис имал споредна работа како машина за миење садови

 

Ромен Ганем Пол Саис, тоа е неговото полно име, е роден во Бург-де-Пеж, Франција, на 26 март 1990 година. Како професионален фудбалер, тој ја започна својата сениорска кариера играјќи за Валенс. Станува збор за француски клуб кој настапува во седмата лига.

Играјќи во аматерски тим, Саис мораше да работи дополнително. Тоа било затоа што платата што ја добивал во тоа време била сè уште мала, па морал да работи со скратено работно време како машина за миење садови во ресторанот на неговите родители.

 

Во 2012 година, кога имаше 21 година, Саис конечно го доби својот прв професионален договор. Клубот кој му даде професионален договор на играчот беше францускиот тим од втората каста, Клермон Фут.

Неговиот голем придонес придонесе Вулверхемптон Вондерерс да се промовира во ЕПЛ 

Само една сезона во Клермон Фут, Ромен Саис се пресели во АЦ Ле Авр со 2-годишен договор. Откако му заврши договорот, тој играше во највисокото француско натпреварување, Лига 1, бранејќи го Анжер СЦО. Саис тогаш беше обврзан со 2-годишен договор со клубот.

Импресивниот настап на играчот со Angers SCO го зголеми неговото име. Во август 2016 година, Саис конечно доби шанса да се пресели во Премиер лигата со приклучувањето на Вулверхемптон Вондерерс.

Во тоа време Волвс се уште играа во Чемпионшип. Две години подоцна, Волвс освои промоција во англиската Премиер лига (ЕПЛ). Оттогаш, кариерата на Саис продолжи да цвета. Всушност, тој доби продолжување на договорот од раководството на Волвс во 2019 година.

 

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies