Ковид во Кина: Луѓето брзаат да резервираат патувања додека границите конечно се отвораат

emalia
0

 Кинезите побрзаа да резервираат патувања во странство откако Пекинг објави дека повторно ќе ги отвори своите граници следниот месец.


Апликациите за пасоши за кинеските граѓани кои сакаат да патуваат на меѓународно ниво ќе продолжат од 8 јануари, соопшти администрацијата за имиграција.


Тоа следува по соопштението во понеделникот со кое завршија речиси тригодишните строги правила за карантин за пристигнувања.


Веб-страниците за патување оттогаш објавија скок во сообраќајот.


ОГЛАС


Но, кинеските туристи нема да имаат неограничен пристап до сите земји.


Јапонија - една од најпопуларните дестинации за кинеските патници - објави дека сите патници од Кина мора да покажат негативен тест за Ковид при пристигнувањето или да бидат во карантин седум дена, поради порастот на случаите таму.


Индија, исто така, рече дека патниците од Кина (како и некои други земји) мора да покажат негативен тест за Ковид кога ќе пристигнат - иако тоа беше најавено пред олеснувањето на ограничувањата од Пекинг.


Олеснувањето на правилата за патување во Кина - последниот дел од политиката на земјата за нулта Ковид - доаѓа додека земјата се бори со нов бран инфекции.


Незадоволството против политиката на владата - што предизвика ретки јавни протести против претседателот Кси Џинпинг во ноември - доведе до олеснување на ограничувањата за Ковид низ целата земја.


Но, следеше зголемување на случаите со Ковид, со извештаи за преоптоварени болници и недостиг на лекови.


Соопштението за појдовно патување во вторникот дојде по вестите од понеделникот, со кои се укинати правилата за карантин за патниците кои пристигнуваат во Кина. Исто така, укина ограничување на дневниот број на летови.


Истиот ден, Националната здравствена комисија објави дека Ковид ќе биде формално намалена на заразна болест од класа Б на 8 јануари.


Пред олабавување на правилата за патување, луѓето беа силно обесхрабрени да патуваат во странство. Продажбата на излезни групни и пакетни патувања беше забранета, според компанијата за маркетинг решенија Dragon Trail International.


Во рок од половина час по известувањето од понеделникот дека границите на Кина повторно ќе се отворат, податоците од туристичката страница Trip.com - цитирана во кинеските медиуми - покажаа дека пребарувањата за популарни дестинации се зголемиле десет пати од година во година.


Макао, Хонг Конг, Јапонија, Тајланд и Јужна Кореја беа најпопуларните дестинации.


Патниците шетаат со својот багаж на меѓународниот аеродром во Пекинг

ИЗВОР НА СЛИКА, РОЈТЕРС

Покрај тоа, кинеската туристичка агенција Qunar забележа дека барањата за летови на нејзината веб-страница се зголемија седум пати во првите 15 минути по објавувањето, пишува China Daily.


Пред пандемијата, бројот на излезни туристи од Кина изнесуваше 155 милиони во 2019 година, според Статиста. Оваа бројка падна на 20 милиони во 2020 година.


Оваа година, некои луѓе во Кина ќе се надеваат дека ќе ги посетат семејството и саканите за време на кинеската Нова година, која започнува на 22 јануари.


Но, внатре во Кина имаше мешани реакции.


„Среќен сум поради тоа, но исто така и без зборови. изјави Рејчел Лиу, која живее во Шангај.


Таа рече дека претрпела три месеци заклучување во април - но скоро сите во нејзиното семејство се заразиле во последните недели.


Таа рече дека нејзините родители, баба и дедо и партнерот - кои живеат во три различни градови во Ксиан, Шангај и Хангжу - сите паднале со треска минатата недела.


Многумина, исто така, изразија загриженост преку Интернет за повторно отворање на границите, бидејќи случаите со Ковид го достигнаа врвот.


„Зошто не можеме да чекаме додека не помине овој бран за да се отвори? Медицинските работници се веќе истрошени, а старите луѓе нема да преживеат две инфекции за еден месец“, гласи еден од коментарите на „Веибо“ кој најмногу се допаѓа.


Луѓето во градовите како Пекинг и Шангај, кои имаат студени температури во зима, велат дека им снема лекови за грип и настинка.


Се стравува дека стотици смртни случаи може да останат непријавени бидејќи крематориумите се преоптоварени.


Во главниот град, Пекинг, властите велат дека планираат да ги дистрибуираат таблетите Pfizer, Paxlovid, со цел да се обидат да ја намалат сериозноста на инфекциите. Но, здравствените центри што ги контактираше The Global Times во понеделникот рекоа дека лекот допрва треба да биде испорачан.


Во понеделникот, претседателот Кси ги објави своите први забелешки за промените, повикувајќи ги официјалните лица да го направат она што е „изводливо“ за да спасат животи.


Пресвртот на Кина го стави г-дин Кси во тешка точка. Тој беше движечката сила зад нулта-Ковид, која многумина ја обвинија за претерано ограничување на животите на луѓето и осакатување на економијата.


Но, откако го напушти, аналитичарите велат дека тој сега мора да ја преземе одговорноста за огромниот бран инфекции и приеми во болница. Многумина се запрашаа зошто земјата не беше подобро подготвена.

tysrfdusw tysrfdusw tysrfdusw tysrfdusw tysrfdusw tysrfdusw tysrfdusw tysrfdusw tysrfdusw

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies