Зошто Португалија играше пофлуидно без Кристијано Роналдо?

Regiana Adela
0

Репрезентацијата на Португалија се појави лудо во осминафиналето на СП 2022 во Катар . Соочувајќи се со Швајцарија на стадионот Лусаил, во среда (7.12.2022) во утринските часови WIB, Selecao das Quinas успешно го совлада својот непријател со убедлив резултат од 6-1. На тој натпревар португалскиот тренер Фернандо Сантош претпочиташе да го поддржи Кристијано Роналдо и да игра со младиот напаѓач Гонкало Рамос.

Одлуката на Сантос да го игра Рамос се покажа како правилна. Зашто, играчот се претстави брилијантно со тоа што забележа хет-трик на тој меч. Останатите три гола за Португалија ги постигнаа Пепе, Рафаел Гереиро и Рафаел Леао. Не само што постигнуваше голови, Рамос креираше и асистенции во голот на Гереиро.

Самиот Роналдо влезе дури во 74. минута за да ја замени улогата на Жоао Феликс на натпреварот. За време на неговото појавување на теренот, ЦР7 беше забележано дека има само еден удар кој беше блокиран од швајцарски играч. Па, зошто играта на Португалија е уште поопасна без Кристијано Роналдо?

Гонкало Рамос нуди нешто поразлично од Кристијано Роналдо 

Неспорно е дека годините направија играта на Кристијано Роналдо да почне да опаѓа. Тој, исто така, сега има тенденција да игра како чист напаѓач бидејќи ја нема мобилноста и брзината на трчање како порано.

Пример е неговиот гол против Швајцарија, кој судијата го поништи поради офсајд . CR7 се гледа како стои неколку метри зад противничкиот дефанзивец како компензација за неговата брзина која почнува да се намалува.

 

Во меѓувреме, нешто поразлично понуди Гонкало Рамос на натпреварот против Швајцарија. 21-годишниот напаѓач на Бенфика има одлично движење надвор од топката и остра завршница . Затоа, не е чудно што може да постигне хет-трик, дури и на Светското првенство.

Освен тоа, Рамос не е тип на напаѓач кој предолго ја држи топката. Како што објави Whoscored , тој направил само 27 допири за 74 минути против Швајцарија.

Овој рекорд е во остар контраст во споредба со Роналдо, кој често се задржува на топката. Всушност, на натпреварот против Гана, ЦР7 направи 51 допир. Тоа е речиси двојно поголем рекорд на Рамос.

Тимот игра поопасно и колективно

 

Фернандо Сантос го играше Гонкало Рамос како предводник на тимот во формацијата 4-3-3 против Швајцарија. Интересно, присуството на Рамос ја прави играта на Португалија многу поопасна и поколективна. Ова може да се види од статистиката на Selecao das Quinas.

Според Whoscored , Португалија забележала успешни 9 удари кон голот од 15 обиди. Овој број на шутеви беше најголем додека Португалија се појави на Светското првенство 2022. На ова се совпадна и високата ефективност, каде успеаја да постигнат шест гола против Јан Сомер.

Тој мазен изглед воопшто не беше забележан додека Португалија играше во групната фаза кога Кристијано Роналдо се појави како стартер . На натпреварот против Гана, Португалија упати само пет удари кон голот. Против Уругвај дури и упатија само три удари кон голот. Во меѓувреме, против Јужна Кореја, Португалија упати шест удари кон противничкиот гол .

Темпото на играта е побрзо 

На мечот против Швајцарија, Гонкало Рамос всушност не беше единственото име кое се истакна. Севкупно, тимот на Фернандо Сантос изгледаше многу импресивен со нивниот напаѓачки стил на игра и организирани контранапади.

Големата победа од 6-1 е јасен доказ дека Португалија повеќе не зависи од ЦР7. Без присуство на Кристијано Роналдо, темпото на нивната игра е многу побрзо. Така, Португалија може да најде повеќе простор за експлоатација.

Ако ја играме истата шема против Мароко во четвртфиналето на Светското првенство 2022 година, Португалија не би требало да има некои поголеми проблеми. Сепак, мора да се запомни дека Мароко има многу тесна линија на одбрана. За време на ова издание на Светското првенство, Лавовите на Атлас примија само еден гол.

Самата Португалија ќе се сретне со Мароко на стадионот Ал-Тумама, Доха, во сабота (10.12.2022) во 22.00 часот WIB. Ќе биде интересно да се чека дали Фернандо Сантос повторно ќе го паркира Кристијано Роналдо на клупата и ќе игра со Гонкало Рамос од првата минута или обратно.

 

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies