Рано предупредување за Холандија за опасноста на Лионел Меси

Regiana Adela
0

Лионел Меси беше во центарот на вниманието на дуелот помеѓу Холандија и Аргентина во четврт-финалето на Светското првенство 2022 година, рано наутро во саботата WIB (10/12/2022). Сигурно ќе биде еден од највнимателните од холандските играчи.

Неодамна се појави статистика која покажува дека Меси е „најмрзеливиот“ играч на СП 2022, бидејќи често оди. Но, тоа не значи дека Меси не е опасен со својот мрзлив стил.

 

Всушност, со овој стил Меси е всушност во најопасниот режим. Ова го признава холандската легенда Рон Влаар. Холандските фудбалери, според Влаар, мора да бидат будни кога Меси е во мрзелив режим.

Се сеќавам дека играв против него во полуфиналето на Светското првенство 2014. Тоа е извонредно, со оглед на тоа дека сум играл против најдобрите играчи во светот, како Меси“, изјави Влаар, ексклузивно за IDN Times пред извесно време .

Топката не е во нозете на Меси, но наместо тоа е опасна

 

Влаар им предложи на холандските играчи да се фокусираат и да се концентрираат на чување на движењата на Меси. Бидејќи, иако топката не е во негов посед, Меси може да претставува закана.

Кога ја имавме топката, тој секогаш бараше празен простор.

Меси може да направи промени за миг

 

Бетонот (неговиот прекар) призна дека бил изненаден кога се борел со Меси. Бидејќи, Ла Пулга има магија која може да ги измами противничките дефанзивци, иако тие се во мрзелив режим.

„Кога ќе ја прими топката, одеднаш може да се врти и да ве додаде. Фокусирајте се и концентрирајте се кога се справувате со тоа“, изјави Влаар.

Мора да биде компактен за да го придуши Меси

 

Истото мислење го искажа и холандскиот дефанзивец Вирџил ван Дијк. Сепак, Ван Дијк ги замоли колегите да не се грижат премногу за Меси.

Ван Дијк само побара сите холандски играчи да изгледаат компактно за да се намали потенцијалната опасност на Меси.

„Меси сега е поддржан од други добри играчи во Аргентина. Ова е и наша грижа“, изјави Ван Дијк, цитиран од ESPN FC.

 

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies