Ворнок тврди дека има моментум во Џорџија, како Вокер Бенкс на излезноста на денот на изборите

emalia
0

 Во пресрет на вториот круг од сенатот на Грузија, Рафаел Ворнок, демократ, ги предупреди своите поддржувачи дека се претерано самоуверени. Хершел Вокер ги повика републиканците да ги преплават гласачките места во вторник.


Во последниот ден пред вториот круг од сенатот во Грузија, сенаторот Рафаел Ворнок ги замоли поддржувачите да ги информираат експертите кои ја предвидуваат неговата победа и наместо тоа да гласаат „како да е вонредна состојба“ во жестоко оспоруваната трка што го затвора среднорочниот изборен циклус.


Неговиот републикански противкандидат, Хершел Вокер, поранешната фудбалска ѕвезда регрутирана во трката од поранешниот претседател Доналд Џеј Трамп, направи круг низ окрузите во северна Џорџија што ги освои лесно пред еден месец, повикувајќи ги републиканците кои избегнаа предвремено гласање да излезат на гласачките места во вторник. „Морам да излезам на гласање“, рече тој.


Двајцата мажи се борат на избори со големи симболични, но и практични последици. Победата на Ворнок ќе им донесе на демократите 51. глас во Сенатот, каде што партијата во последните две години се потпираше на потпретседателката Камала Харис за да ги прекине 50-50 врски. Ако г-дин Вокер победи, републиканците ќе ја задржат заедничката контрола на комитетите во Сенатот и двајцата центристички демократски сенатори, Џо Манчин Трети од Западна Вирџинија и Кирстен Синема од Аризона, ќе задржат ефективно право на вето врз целото законодавство во комората.


Но, пошироките политички влогови се исто толку значајни. Демократите веруваат дека победата ќе даде доказ дека ја трансформирале Грузија во неоспорно бојно поле, најавувајќи нова ера на политиката на Сончевиот појас и преобликувајќи ги нивните стратегии за освојување на Белата куќа. Победата на Вокер, по неговата длабоко проблематична кампања и чистотата на ГОП во трките низ државата оваа година, повторно ќе ја потврди доминацијата на републиканците во државата.


ОГЛАС


Продолжете да ја читате главната приказна


И за г-дин Трамп, кој пред три недели ја започна својата трета претседателска кампања, натпреварот во вторникот претставува негова последна шанса да победи на бојното поле за еден од неговите најблиски политички соработници.


Слика г. Вокер во неделата за време на кампањата застана во ресторан во Досонвил.

Г-дин Вокер во неделата за време на кампањата застана во ресторан во Досонвил. Кредит...Дастин Чемберс за Њујорк Тајмс


Слика

Турнеја со автобус на г. Вокер во недела.

Турнеја со автобус на г. Вокер во недела. Кредит...Никол Крејн за Њујорк Тајмс


На трката се потрошени повеќе од 380 милиони долари, најмногу од сите избори оваа година, според OpenSecrets, група која ги следи парите во политиката. Вториот круг беше поттикнат кога ниту еден кандидат не доби 50 отсто од гласовите на општите избори минатиот месец.


Бројот на предвремени гласови надмина 1,89 милиони, што е околу половина од излезноста на 8 ноември. И двете кампањи веруваат дека групата во голема мера ги искривува демократите. Републиканците вклучени и здружени со г-дин Вокер признаа дека наклонетоста го натера кандидатот да освои околу 60 отсто од гласовите лично во вторникот за да го достигне. Тој освои 56 отсто од гласовите на денот на изборите во ноември, според податоците од кабинетот на државниот секретар на Џорџија.


ОГЛАС


Продолжете да ја читате главната приказна


„Сè уште има пат Хершел Вокер да победи на оваа трка - тој сè уште може да победи“, им рече г-дин Ворнок на новинарите по разговорот со поддржувачите во Georgia Tech во понеделникот. „Имавме огромно водство за време на генералот. И така знаеме дека има разлики во тоа како луѓето се појавуваат кога гласаат во оваа држава. И така, ако има нешто за што сум загрижен е дека луѓето ќе мислат дека не ни треба нивниот глас. Ние правиме."


Што да знаете за вториот круг од сенатот во Џорџија

Картичка 1 од 6

Уште еден втор круг во Грузија. Натпреварот меѓу сенаторот Рафаел Ворнок, демократ, и неговиот републикански противкандидат Хершел Вокер, ќе се решава во вториот круг од 6 декември. Тоа ќе биде трет вториот круг од изборите во Сенатот за две години. Еве поглед на трката:


Што е втор круг избори? Вториот круг во суштина е реванш, кој се одржува кога ниту еден од првичните кандидати не ги исполнува критериумите за победа. Според законот во Џорџија, кандидатите мора да добијат мнозинство од гласовите за да победат на изборите, но г-дин Ворнок и г-дин Вокер не успеаја да го надминат прагот од 50 проценти на изборите на 8 ноември.


Колку долго ќе трае процесот? Пред две години, Џорџија беше место на два втор круга на Сенатот за кои не беа решени до јануари 2021 година, но новиот изборен закон го скрати периодот на вториот круг од девет недели на четири. Вториот круг оваа година ќе се одржи на 6 декември, со предвремено гласање кое започна на 28 ноември, понеделник по Денот на благодарноста.


Зошто Грузија има закон за вториот круг? Законот за вториот круг од Грузија беше создаден во 1960-тите како начин да се зачува белата политичка моќ во мнозинската бела држава и да се намали влијанието на црните политичари кои полесно би можеле да победат во трката со повеќе кандидати со мноштво гласови, се вели во извештајот на Министерството за внатрешни работи на САД.


Кои се влоговите? Иако победите на демократите во Аризона и Невада гарантираа дека партијата ќе го одржи Сенатот, победата на г-дин Ворнок ќе им даде на демократите важно 51-во море.т пред многу предизвикувачка мапа на Сенатот во 2024 година.


Каде стои сега трката? Двете страни фрлаат пари во реклами и им се додворуваат на националните сојузници за посети. Но, исходот веројатно ќе се сведе на еден голем фактор: излезноста. Со скратениот прозорец за вториот круг, партиите инвестираат многу за да ги мобилизираат гласачите во периодот на предвременото гласање.


На некој начин, г-дин Вокер водеше кампања за излегување од гласање на последниот ден, откорната од минатите генерации, кога огромното мнозинство гласови сè уште беа лично дадени на денот на изборите. Г-дин Ворнок - кој исто така победи на вториот круг на изборите пред две години - се приспособи на модерните шеми на гласање и на правилата за гласање во Грузија, што овозможи еднонеделно предвремено гласање.


На неодамнешните настани на г-дин Ворнок, му беше тешко да најде поддржувачи кои чекаат до вторник да гласаат. На прашањето кој гласал рано, речиси секоја рака се крена на постојки на колеџи и цркви цркви во последните два дена.


„Проповедав доволно долго за да знам дека му проповедам на хорот“, рече г-дин Ворнок, свештеник во баптистичката црква Ебенезер, во неделата во црната црква во Атина.


Во понеделникот, кога возач на апликација за испорака на храна ги пуштил сендвичите за кампањата Ворнок на нејзиниот настан во Georgia Tech, пар енергични волонтери го притискаа дали тој веќе гласал. (Тој немаше, и рече дека не е сигурен дека ќе го направи во вторник.)


„Овој последен притисок е за изградба на ентузијазам и моментум на денот на изборите“, рече за време на интервјуто во понеделникот сенаторот Џон Ософ од Џорџија, близок сојузник на Ворнок, кој се појави на многу од неговите кампањи. „Сакаме да мобилизираме што е можно повеќе енергија за да добиеме глас за да допреме до луѓе кои инаку нема да слушнат од кампањите“.


Во ноември, г-дин Ворнок заврши со 37.700 гласови пред г. Вокер од речиси четири милиони кастинзи. Г-дин Ворнок ги консолидираше демократските гласачи, додека г-дин Вокер се бореше да ја собере својата партија зад себе.


Избори на уредниците


Тивката возбуда на зимскиот преглед на дивиот свет


Како 1% управува со Ironman


Мојата зграда ги замени нашите клучеви со апликација. Дали е тоа легално?

Продолжете да ја читате главната приказна


ОГЛАС


Продолжете да ја читате главната приказна


На последниот митинг на г-дин Вокер во понеделникот, на полигонот за оружје во Кенесо, конзервативен терен на околу 45 минути од Атланта, поранешната гувернерка Ники Хејли од Јужна Каролина зборуваше пред толпата од околу 100 поддржувачи. Таа ги охрабри да излезат да гласаат и да ги наведат другите на гласање.


„Нема црвен бран. Или има излезност или нема“, рече таа, додавајќи дека го замолила г-дин Вокер да го наполни автобусот на неговата кампања со гласачи за да ги однесе до гласачките места.


„Можеме да и покажеме на Америка дека ќе го исправиме бродот“.


Слика

Линија за предвремено гласање во петок на избирачко место во Атланта.

Линија за предвремено гласање во петок на избирачко место во Атланта.Кредит...Дастин Чемберс за Њујорк Тајмс


Во вториот круг, црните гласачи, дел од електоратот што со големо мнозинство ја отфрли кандидатурата на г-дин Вокер, сочинуваат околу 32 отсто од предвремените гласачи, што е бројка за шест процентни поени повисока од изборите во ноември.


„Јас потекнувам од семејство каде што сите гласавме предвремено“, рече Џордан Артис, 21-годишна студентка по меѓународни односи во Georgia Tech, која рече дека чекала 80 минути за да гласа минатата недела и дошла да го види г-дин Ворнок на понеделник. Нејзините блиски пријатели, рече г-ѓа Артис, веќе гласале.


Додека неговите советници и сојузници тивко ги намалуваа очекувањата, г-дин Вокер во понеделникот рече дека се чувствува „прилично добро“ додека се ракуваше и се фотографираше со гласачите на популарната вечера во Фловери Бранч, периферија на Атланта во округот каде што зема 71 отсто на гласањето на 8 ноември.


Тој подоцна упати невообичаено кратки забелешки - без неговите потписни долги тангенти - на околу 75 поддржувачи на лозје во округот Гилмер, друго упориште на републиканците.

jujutreds jujutreds jujutreds jujutreds jujutreds jujutreds jujutreds jujutreds jujutreds jujutreds jujutreds jujutreds

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies