Тројца играчи исфрлени по тепачка при расчистување на клупата за време на натпреварот со Детроит Пистонс и Орландо Меџик

emalia
0

 Тројца играчи беа исфрлени по судирот меѓу Мое Вагнер од Орландо Меџик и чуварот на Детроит Пистонс, Килијан Хејс, што предизвика тепачка за расчистување на клупата во средата.


Сигурно не беше блиску до антагонизмот на озлогласената „Злоба во палатата“ за време на натпреварот во Детроит против Индијана Пејсерс во 2004 година, но во инцидентот сепак Вагнер беше исфрлен поради флагрантен фаул, а Хејс и соиграчот Хамиду Диало беа исфрлени од своја страна. во навалицата што следеше.


ДАЛАС, ТЕКСАС - 27 ДЕКЕМВРИ: Лука Дончиќ број 77 од Далас Маверикс реагира по направениот кош во второто полувреме против Њујорк Никс во Центарот за Американ Ерлајнс на 27 декември 2022 година во Далас, Тексас. ЗАБЕЛЕШКА ДО КОРИСНИКОТ: Корисникот изрично признава и се согласува дека, со преземањето и или користењето на оваа фотографија, Корисникот се согласува со условите и условите од Договорот за лиценца на Getty Images. (Фотографија од Тим Хејтман/Getty Images)

„Уморен сум по ѓаволите“, вели Лука Дончиќ откако влезе во историјата на НБА со рекордниот трипл-дабл во победата на Далас Маверикс над Њујорк Никс.

Бидејќи инцидентот се случи на врвот на клупата на Пистонс, голем број играчи од списокот на Меџик би можеле да бидат суспендирани затоа што ја напуштиле својата клупа за да се приклучат на тепачката.


Правилата на НБА велат дека за време на „расправија, сите играчи кои не учествуваат во играта мора да останат во непосредна близина на нивната клупа.


„Прекршителите ќе бидат предмет на суспензија, без плата, за минимум еден натпревар и парична казна до 50.000 долари“.


Тепачката беше предизвикана откако Вагнер и Хејс бркаа слободна топка на задното поле во Орландо. Изгледаше дека Вагнер исфрли лакт поради што Хејс падна во клупата на Детроит.Повратни информации за рекламите

Хејс се врати на нозе и удри удар во задниот дел од главата на Вагнер, што изгледаше како да го остави германскиот напаѓач во несвест.


„Тој е добро“, им рече на новинарите Франц Вагнер, помладиот брат на Мо, за ESPN. „Не сум го гледал видеото, но знам дека тоа е последното нешто што сакаше да го направи.


Тренерот на Орландо Меџик, Џамал Мозли, е воздржан против Детроит Пистонс.

Тренерот на Орландо Меџик, Џамал Мозли, е воздржан против Детроит Пистонс.

Nic Antaya/Getty Images

„Свесни сме за правилото [напуштање на клупата], но такви работи обично се случуваат на теренот, а не на една од клупите“, додаде тој. „Вашата грижа е што вашиот соиграч е таму долу меѓу целиот друг тим“.


Пистонси на крајот ги победија Меџик со 121-101, но главниот тренер на Детроит, Двејн Кејси, рече: „Ми треба објаснување за одлуката бидејќи моето разбирање е дека не можеш да ја напуштиш клупата и да ескалираш ситуација.


„Тогаш може да се случат навистина лоши работи“.

gdfcvx gdfcvx gdfcvx gdfcvx gdfcvx gdfcvx gdfcvx gdfcvx gdfcvx gdfcvx gdfcvx gdfcvx gdfcvx gdfcvx

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies