Обложувачките пазари во голема мера го фаворизираат Ворнок пред Вокер во вториот круг од Грузија

emalia
0

 Пазарите за онлајн обложување во голема мера го фаворизираат актуелниот сенатор Рафаел Ворнок (Д) пред републиканецот Хершел Вокер во вториот круг од сенатот на Грузија, на два дена до изборите.


Шансите на демократот да победи во вториот круг беа 89,5 отсто од 10,5 отсто на Вокер од неделата попладне, според тракерот Изборно обложување коефициенти, кој ги намалува шансите од другите популарни пазари за обложување.Веб-страницата, управувана од конзервативците Џон Стосел и Максим Лот, забележува дека водството на Ворнок се искачило за 1,4 отсто во последниот ден.


PredictIt и Polymarket и двете покажуваат Warnock со 89 проценти. Смаркетс, друг пазар за обложување што го користат Изборните коефициенти за обложување, ги става шансите на Ворнок уште повисоки - на 92,6 проценти наспроти 8,3 проценти на Вокер.


Неодамнешните анкети, исто така, го ставија Ворнок во водство, иако само малку.


Резултатите од колеџот Емерсон и Хил објавени минатата недела покажаа дека демократот се зголемил за 2 процентни поени, а анкетата на CNN објавена во петокот покажа дека Ворнок води со 4 поени.


Трката за сенатот на Грузија отиде во вториот круг откако ниту еден кандидат не го освои потребното мнозинство за целосно да го заземе местото. Ворнок дојде пред Вокер за нешто помалку од 1 процентен поен.


Предвременото гласање во вториот круг, кој заврши во петокот, го урна рекордот на излезност со повеќе од 300.000 гласачи во Грузија кои гласаа во еден ден минатата недела.Силното предвремено гласање е типично добра вест за демократите, кои ги охрабрија своите поддржувачи да излезат многу пред денот на изборите преку иницијативи како што се „душите на гласање“, охрабрувајќи ги луѓето да гласаат откако ќе одат во црква во недела.


Ворнок, исто така, имаше огромна предност во собирањето средства и, наводно, одржуваше рекламен блиц во последните недели на телевизија, како и на христијанското и конзервативното радио.


Истражувањето на Си-Ен-Ен забележа дека 47 отсто од веројатните гласачи кои го поддржуваат Вокер рекле дека гласаат за републиканецот поради спротивставување на Ворнок, наместо поддршка за нивниот избран кандидат.Од друга страна, 83 отсто од веројатните гласачи кои го поддржуваат Ворнок рекоа дека главниот фактор во нивното гласање во Сенатот е поддршката за демократот - што има тенденција да биде посилен показател за мотивација за гласање.


Иако популарниот гувернер на Џорџија, Брајан Кемп (Р) за првпат водел кампања за Вокер пред вториот круг, гувернерот нема да биде на гласачкото ливче, што се смета за хендикеп за Вокер.


Ниту поранешниот претседател Трамп, ниту претседателот Бајден не водеа кампања во Грузија пред изборите за Сенат со високи влогови, иако поранешниот претседател Обама се напна со Ворнок претходно оваа недела.Зеленски вели дека е потребно повеќе единство и издржливост за да се преживее зимата

Ворнок и Вокер ја споделуваат истата последна неделна порака: оди гласај

Иако демократите веќе имаат освоено доволно трки за да ја задржат контролата врз Сенатот, натпреварот во Џорџија може да има значителни реперкусии на двете страни од политичката патека.


Победата на Ворнок може да му донесе уште една среднорочна загуба на Трамп и може да ја намали моќта на умерените демократски сенатори Џо Манчин (В.В.) и Кирстен Синема (Ариз.).

hyg hyg hyg hyg hyg hyg hyg

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies