Бајден го потпишува историскиот закон со кој се кодифицираат истополовите и меѓурасните бракови

emalia
0

 Една деценија откако ја изненади нацијата со јавно давање поддршка зад истополовите бракови, претседателот Џо Бајден во вторникот го потпиша Законот за почитување на бракот во закон на церемонија во Белата куќа - зацврстувајќи го неговото наследство како поборник за ЛГБТК правата.


Прославата беше момент од целосен круг за најстариот актуелен претседател на нацијата, што одговараше на неговата децениска лична еволуција за истополовите бракови. Неколку илјади застапници и други присутни им се придружија на претседателот и конгресните лидери за сончево, но студено попладне на јужниот тревник за да го гледаат Бајден како потпишува законодавство со кое се кодифицираа истополовите и меѓурасните бракови во закон."Денес е добар ден. Еден ден кога Америка ќе направи витален чекор кон еднаквост. Кон слободата и правдата, не само за некои, туку за сите. Сите“, рече Бајден. „Кон создавање нација каде што пристојноста, достоинството и љубовта се препознаваат и почитуваат и штитат“.Со својот потпис, претседателот го прошири својот отпечаток за прашањата за еднаквост во време кога адвокатите стравуваат дека Врховниот суд би можел повторно да ја разгледа пресудата со која истополовите бракови станаа право на национално ниво пред повеќе од седум години. Историското законодавство се сметаше за пресуден момент во американското општество, кулминација на политичката промена што Бајден, пред неколку години, ја сметаше за неизбежна.


Прекрасното двопартиско законодавство го усвои Домот минатата недела со 258-169 гласови, при што 39 републиканци ја поддржаа мерката. Неговото усвојување таму следеше по повеќемесечни преговори во Сенатот, каде што го водеа сенаторите Тами Болдвин (Д-Вис.), Сузан Колинс (Р-Мејн), Роб Портман (Р-Охајо), Кирстен Синема (И-Ариз). ) и Том Тилис (R-N.C.). Мерката помина во Сенатот со поддршка на 12 републиканци.


Претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси и лидерот на мнозинството во Сенатот Чак Шумер го започнаа настанот во вторникот во Белата куќа, а Бајден ги пофали партиските лидери и другите пратеници кои работеа на законот.


„Едно е Врховниот суд да одлучува за некој случај, но сосема друго е избраните претставници на народот да гласаат на говорницата на Конгресот на Соединетите држави и да кажат гласно и јасно, љубовта е љубов. Правото е во право. Правдата е правда“, рече Бајден.


Присутните ги држеа мобилните телефони нагоре, фотографираа. Претходно, многумина танцуваа на саундтракот пред шоуто што се пушта на звучниците. Некои од присутните во првиот ред мавтаа со мали знамиња на гордоста од виножито додека толпата навиваше. Пејачот Сем Смит ја изведе „Stay with Me“, а музичарот и активист Синди Лаупер ја отпеа „True Colors“ пред појавувањето на претседателот.

Бајден беше енергичен додека одеше до подиумот. Тој се насмеа, велејќи им на толпата дека можеби се сеќава „во одредено ТВ шоу“ пред 10 години кога изјави дека ги поддржува истополовите бракови. „Западнав во неволја“, истакна тој.


Во 2012 година, Чад Грифин ја водеше Американската фондација за еднакви права - и требаше да стане претседател на Кампањата за човекови права - кога разговараше со тогашниот потпретседател на собирот за собирање средства во Лос Анџелес организиран од истополови парови, чии двајца млади децата си играа во близина. Грифин беше тој што го праша Бајден за неговите ставови за истополовите синдикати - а одговорот на Бајден на настанот беше оној што го повтори две недели подоцна во емисијата „Запознај го печатот“ на NBC. Бајден рече дека се сведува на едно прашање: „Кого сакаш?


„Апсолутно сум задоволен со фактот дека мажите кои се мажат за мажи, жените кои се мажат за жени и хетеросексуалните мажи и жени кои стапуваат во брак со друг имаат право на истите точни права, сите граѓански права, сите граѓански слободи“, рече Бајден во тоа време, поставувајќи огнено невреме во Белата куќа. Претседателот Барак Обама излезе со поддршка за ова прашање три дена подоцна.


Тоа интервју стана пресвртница за Бајден, кој речиси 20 години претходно гласаше за Законот за одбрана на бракот од 1996 година, кој го дефинираше бракот како заедница само меѓу маж и жена. Тоа помогна што Бајден беше познат по тоа што е практикувач на католик и многу вклучен со неговото пошироко семејство. Тоа направи разлика кога тој зборуваше со својата публика - „гласачи на сите нивоа - синдикални работници, работници и луѓе од целиот политички спектар“, рече Грифин.


Тој го гледаше лакот на Бајден, од тој ден на собирањето средства, до јавното изјавување на неговата поддршка две недели подоцна на телевизија, до застанувањето со претседателот во вторникот при потпишувањето на законот.


„Повеќе од соодветно е претседателот Бајден да е тој што го потпишува законот за брак поради раната улога што тој ја одигра во завршувањето на бракот преку финишот во однос на јавното мислење, во смисла на движење на иглата во земјата. за поддршка на брачната еднаквост“, рече тој.


Напорот за еднаквост на Бајден беше очигледен и во неговите рани денови како претседател. Тој потпиша извршна наредба за борба против дискриминацијата низ сојузната влада на првиот ден. Истата недела, тој ја укина забраната на неговиот претходник за трансродови војници во војската. Четиринаесет проценти од назначените на Бајден се идентификуваат како ЛГБТК, според тд Белата куќа.


  НАЈЧИТАН

federal-reserve-powell-47236.jpg

Балонот на средствата што тивко се појавува

Трамп кој? Сенаторите на републиканците се радуваат поради потенцијалната претседателска трка на Тим Скот.

Протечената лента го претвора членот на градскиот совет на ЛА во бегалец во неговиот роден град

Апелациониот суд се бори со опструкција на обвиненијата за Конгресот на 6 јануари

Зошто трката во 2024 година е морничаво тивка


Претседателот ја искористи прославата во вторникот за да го признае поништувањето на Роу против Вејд од страна на Врховниот суд и заканите кои произлегуваат од другите права како пристапот до контрацепција. Тој ја предупреди толпата дека претстојат повеќе предизвици.


„Кога болниците, библиотеките и центрите на заедницата се загрозени и заплашени затоа што ги поддржуваат ЛГБТК децата и семејствата, мораме да зборуваме. Мораме да престанеме со омразата и насилството“, рече Бајден, осврнувајќи се на пукањето во ЛГБТК ноќен клуб во Колорадо Спрингс, Коло., минатиот месец. „Треба да ги оспориме стотиците бесчувствителни и цинични закони воведени во државите, насочени кон трансродовите деца, застрашувачки семејства и криминализирање на лекарите кои на децата им ја даваат потребната грижа. Мораме да ги заштитиме овие деца, за да знаат дека се сакани“.

jxvb jxvb

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies