Еден Азар, Златниот талент кој го подигна белгиското достоинство

Regiana Adela
0

Одлуката на Еден Азар да се повлече од белгиската репрезентација е секако најшокантната вест. Зашто, Азар е сè уште премлад за да се повлече од репрезентацијата, а тоа е кога имаше 31 година.

Со таа возраст, Азар може да игра барем уште една или дури три години. Сепак, откако Белгија беше елиминирана, Азар навистина не можеше да се воздржи и на крајот реши да се повлече.

Посветеност 14 години

 

Патувањето на Азар со Белгија беше толку долго. Тој ги бранеше „црвените ѓаволи“ цели 14 години. Азар за прв пат ја облече белгиската репрезентација во 2008 година.

Своето деби го имаше на 19 ноември 2008 година против Луксембург. Во тоа време тој сè уште имаше 17 години.

 

Навистина, уште од рана возраст, за Азар се предвидува дека ќе биде најталентираниот играч на Белгија. И тоа го докажа кога се разви во клубот, со ЛОСЦ Лил во Челзи.

Азар порасна со други врвни белгиски играчи како Кевин Де Брујн, Ромелу Лукаку и Тибо Куртоа. Не е изненадувачки што нивната ера се нарекува Златна генерација за Белгија. Сепак, тие немаат освоено некои големи титули за Белгија.

Сигналот за крајот на Златната генерација

 

Сега, златната генерација на Белгија почнува да го достигнува својот крај. Заедно со стареењето на голем број членови, Белгија почна да слабее.

Повлекувањето на Азар секако е сигнал дека ова е крајот на ерата на Златната генерација. Не е невозможно, ќе го следат Де Брујн и другите. Згора на тоа, Белгија тешко потфрли на Светското првенство во 2022 година, Катар.

Азар, што сакаш следно?

 

И покрај тоа што одлучи да ги закачи копачките од Белгија, Азар не ја заврши кариерата како фудбалер. По ова, Азар се фокусираше на враќање во формата со Реал Мадрид.

Азар пред извесно време им се извини на навивачите на Реал Мадрид. Тоа беше затоа што настапот на Азар не одговараше на очекувањата на навивачите.

„Жал ми е, имам уште една година да се докажам. Но, не е лесно. Не играв, но сакам да се појавувам повеќе. Навистина ми е жал за она што се случи“, рече Азар, цитирајќи го ESPN .

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies