САД се подготвуваат за повеќе смртни случаи бидејќи „снежната бура на векот“ ја зафати нацијата

emalia
0

 Екипите за итни случаи во Њујорк се обидуваа да ги спасат затрупаните жители од она што властите го нарекоа „снежна бура на векот“, немилосрдна бура што остави 27 мртви во државата и однесе најмалку 60 животи ширум земјата, според извештајот на NBC News.


Во државата Њујорк, властите опишаа жестоки услови, особено во Бафало, со повеќечасовни белки, тела се откриваат во возилата и под снежните брегови, а персоналот за итни случаи оди „автомобил до автомобил“ барајќи повеќе возачи, живи или мртви.


Во понеделникот вечерта, американскиот претседател Џо Бајден издаде федерална вонредна декларација за државата Њујорк, овластувајќи ја владината помош за зајакнување на државните и локалните напори за закрепнување.


Замрзнатата бура убива десетици луѓе и донесе нарушување низ САД - видео извештај

02:12

Замрзнатата бура убива десетици луѓе и донесе нарушување низ САД - видео извештај

„Моето срце е со оние кои изгубија најблиски овој празничен викенд. Вие сте во моите и молитвите на Џил“, рече Бајден во пораката на Твитер претходно истиот ден.Гувернерот на Њујорк, Кети Хочул, истакна дека останува важно луѓето да останат дома и да останат надвор од патиштата. „Секој што ќе прогласи победа и ќе каже дека е готово, прерано е да се каже“, рече Хочул, додавајќи: „Бурата се враќа, очекуваме уште шест до 12 инчи“.


Градското собрание на Бафало за време на снежна бура во ноември.

Приказните за преживување и спасување произлегуваат од „војната со мајката природа“ во Бафало

Прочитај повеќе

Хочул рече дека некои западни градови во Њујорк се заградени со „30 до 40 инчи (0,75 до 1 метар) снег во текот на ноќта.


„Секако дека е снежната бура на векот“, им рече Хочул на новинарите, додавајќи дека е „прерано да се каже дека ова е при крај“.


Хочул, родум од Бафало, вели дека била запрепастена од она што го видела за време на извидничка обиколка на градот.


„Тоа е (како) одење во воена зона, а возилата покрај страните на патиштата се шокантни“, рече Хочул, опишувајќи наноси од 2,4 метри кон домовите, како и „закопани“ машини за чистење снег и спасувачки возила. “ во снег.


„Снежна бура на векот“: премногу рано да се прогласи дека заканата исчезнала, предупредува гувернерот на Њујорк – видео

01:03

„Снежна бура на векот“: премногу рано да се прогласи дека заканата исчезнала, предупредува гувернерот на Њујорк – видео


„Ова е војна со мајката природа“, рече таа.


Совршената бура од жестоки снежни врнежи, завивачки ветар и температури под нулата принудија откажување на повеќе од 15.000 летови во САД во последните денови, вклучително и најмалку 2.600 во понеделникот, според сајтот за следење Flightaware.com.


Припадниците на Националната гарда на Њујорк помагаат да се ослободи автомобил заглавен во снегот во Бафало, Њујорк

Припадниците на Националната гарда на Њујорк помагаат да се ослободи автомобил заглавен во снегот во Бафало, Њујорк. Фотографија: Џоед Виера/АФП/Гети Имиџис

Националната метеоролошка служба прогнозираше до 14 инчи повеќе во понеделник, покрај неколкуте стапки кои веќе го оставија градот затрупан во снег, при што властите се борат да ги вратат службите за итни случаи на интернет.


Извршниот директор на округот Ири, Марк Полонкарц, на брифинг со новинарите изјави дека бројот на загинати во округот веројатно ќе го надмине оној од снежната бура во Бафало од 1977 година, кога загинаа речиси 30 луѓе.


„Очекуваме дека ќе има повеќе“ смртни случаи од тековното невреме“, рече тој.


Екстремните временски услови ги доведоа температурите под нулата во сите 48 соседни американски држави во текот на викендот, вклучително и во заедниците во Тексас долж границата со Мексико, каде што некои новопристигнати мигранти се мачеа да најдат засолниште.


Смртните случаи поврзани со бура беа пријавени низ целата земја: 10 во Охајо, вклучително и работник во струен удар и оние кои загинаа во повеќе сообраќајни несреќи; шест возачи загинаа во сообраќајни несреќи во Мисури, Канзас и Кентаки; жена од Вермонт удрена од гранка што паѓа; очигледно бездомник пронајден среде температурите под нулата во Колорадо; и жена која паднала низ мразот на реката Висконсин.


Во Џексон, Мисисипи, градските власти на Божиќ најавија дека жителите мора да ја зовриваат водата за пиење поради замрзнување и пукање на водните линии.


Во еден момент во саботата, речиси 1,7 милиони корисници останаа без струја на големиот студ, според tracker poweroutage.us. Тој број значително се намали, иако сè уште имаше 50.000 без електрична енергија во понеделникот пладне на источниот брег на САД.


Мразот на патиштата и условите за избелување, исто така, доведоа до привремено затворање на некои од најпрометните транспортни рути во нацијата, вклучително и дел од автопатот меѓудржавен 70.


Возачите беа предупредувани да не одат по патиштата - дури и кога нацијата стигна до најпрометниот период од годината за патување.


… бидејќи 2022 година се приближува кон крајот, а вие ни се придружувате денес од Индонезија, имаме мала услуга да побараме. Тоа беше предизвикувачка година за милиони - од војната во Украина, до поплавите во Пакистан, топлотните бранови низ Европа, протестите во Иран, глобалните економски турбуленции и континуираните последици од глобалната пандемија. Гардијан го испорача р

sjwehg sjwehg sjwehg sjwehg sjwehg sjwehg

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies