„Хари и Меган“: Втора серија критики за серијата на Нетфликс

emalia
0

 Последните епизоди го вклучуваат тврдењето на војвотката од Сасекс дека кралското семејство ја нахранило „на волците“, но некои критичари го исполнија извештајот на парот.Откако минатата недела беше објавена првата половина од документарната серија на Нетфликс „Хари и Меган“, еден критичар напиша дека гледачите на трите епизоди - кои го покриваа додворувањето на парот и битките за приватност - можеби ќе бараат „болна кофа“, додека друг повика серијата „толку одвратно што за малку ќе го спомнав мојот појадок“.


Последните три епизоди, објавени во четвртокот, испорачаа помалку слатка романса и повеќе од она што го чекаа кралските чувари: детали за тоа што, според парот, ја забрзало јавната пауза со нивното семејство.


Иако критичарите беа можеби повеќе омаловажени од наводите изнесени во оваа серија епизоди - вклучително и дека принцот Вилијам врескаше по принцот Хари поради нивниот план да ги намалат нивните улоги како работнички членови на кралското семејство - тие во голема мера не беа убедени дека сагата заслужува толку многу време на екранот.


Наместо тоа, рецензентите ја кредаа серијата до „повторно преиспитување на незадоволство“ и „наметнато реално шоу“ (описи што дојдоа од левичарскиот „Гардијан“ и центристичкиот Индепендент, па може да се замисли каков тон го земаат весниците на десната страна ).


ОГЛАС


Продолжете да ја читате главната приказна


Пишувајќи во „Гардијан“, Стјуарт Херитиџ рече дека документарецот јасно го избрал принцот Вилијам за свој антагонист, сугерирајќи дека неговото врамување како причина за расправии било, можеби, понекогаш хиперболично:


Кога беше објавен Megxit, Вилијам очигледно „врескаше“ на Хари. Вилијам објави заедничка изјава од браќата без претходно да се консултира со Хари. Вилијам порасна вртежни мустаќи и врза беспомошен селанец за некои шини. Вилијам го измисли Ковид. Вилијам не постои на ништо друго освен на диета со свежа сирачка крв. Тоа не е точно комплементарно. А спорот очигледно сè уште трае, што може да објасни зошто шоуто користеше толку многу снимки од катастрофалната турнеја на Вилијам во Јамајка.


Минатата недела, Џеси Томпсон од Индепендент беше меѓу најсочувствителните кон маките на војводата и војвотката од Сасекс, пишувајќи дека парот понекогаш е симпатичен и таа призна дека се чини дека се соочуваат со многу „лични болки“. Но, оваа недела, „диво забавната“ програма стана „речиси неиздржлива“ за Томпсон, кој беше рангиран со уште три часа од познатите личности кои изразија приговори за нивниот третман, нарекувајќи го „немилосрдно едностран“. Двојката продолжува, тврди таа, да се задржи на внатрешната работа на светот од кој тие тврдат дека очајно сакаат да избегаат:


Понатамошна иронија е тоа што, од нивното заминување, релевантноста на Меган и Хари почива на нивната смалена близина со кралското семејство. Откако си заминаа толку сензационално, сега можат да го задржат интересот на јавноста само со преземање внимателно пресметани делови од фирмата - нешто што тие го удвоија овде, со мемоарите на Хари, „Резервни“, допрва ќе дојде во јануари. Тие се заробени во кралска сапуница од нивна креација - хранејќи го точниот ѕвер од кој толку копнееле да избегаат.


Избори на уредниците


36 часа во Сеул


Тоа е среќен час, а не „Среќен секој час“


Што го издвојува tWitch како танчерка? Неговиот великодушен дух.

Продолжете да ја читате главната приказна


Слика

Ќелав маж во костум, лево, гледа во црвеноглавиот и брадестиот маж во костум.

Во серијата, принцот Хари, нели, рече дека кога ги споделил со семејството неговите планови да ги намали своите кралски должности, неговиот брат, принцот Вилијам, му се развикал.


Некои ги гледаа наводите како експлозивни, но други не толку, особено во споредба со откритијата на парот во нивното интервју со Опра Винфри минатата година. Меган му кажа на Винфри дека кога била бремена со своето прво дете, имало „разговори за тоа колку темна може да биде кожата на детето.


Ви благодариме што го прочитавте „Тајмс“.

Претплатете се на Тајмс

Но, се чинеше дека британскиот печат ги гледа епизодите како значително продлабочување на јазот меѓу принцот Хари и неговиот брат и татко.


Во една епизода, двојката сугерира дека кралот Чарлс III или неговиот персонал ја објавиле приказната дека двојката размислувала да се пресели во Канада, при што Меган забележала: „Неговиот татко рече: „Припишете го на писмено“, а тој го стори тоа, а тоа беше само пет. неколку дена подоцна беше на насловната страница на еден весник“. Принцот Хари, исто така, беше малку критичен за тоа како кралицата Елизабета Втора, која почина во септември, се справи со ситуацијата, сугерирајќи дека таа не се ставила на располагање за да разговара за нивните прашања. (Бакингемската палата одби да ги коментира трите нови епизоди, исто како и со првите три.)


Дејли Мејл, британскиот таблоид кој се најде на големо во документарецот, ги нарече епизодите „целосна војна против Вилијам и Чарлс“. „Сан“ го нарече „кралско татнеж“, цитирајќи биограф на кралското семејство кој се запрашал дали парот ќе биде поканет на крунисувањето на Чарлс во мај.


ОГЛАС


Продолжете со читање на главната

tdes tdes tdes tdes tdes tdes tdes tdes tdes tdes tdes

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies