Роналдо повторно дејствува, ќе паркира ли против Швајцарија?

Regiana Adela
0

Има се повеќе однесување од Кристијано Роналдо. Неодамна беше фатен како покажува уште еден непријатен израз кога беше заменет на натпреварот помеѓу Португалија и Јужна Кореја. Ова има потенцијал да го паркира против Швајцарија. 

На натпреварот против Јужна Кореја, Роналдо покажа гест на несакање кога беше повлечен од португалскиот селектор Фернандо Сантош во 65. минута, а пренесува ESPN FC , Роналдо бил фатен како вака зборува кога бил заменет. 

Тој (Сантос) беше премногу избрзан да ме замени“, изјави Роналдо, што се виде по движењето на усните. 

Одеднаш ова стана посебен проблем за Португалија пред противниците на Швајцарија во осминафиналето. Па, како Сантос реагира на ова? 

 

Сантос призна дека не му се допаѓа ставот на Роналдо

 

Сантос призна дека не бил задоволен од гестот што го покажа Роналдо. Иако призна дека не слушнал што рекол Роналдо, Сантос јасно стави до знаење дека не му се допаѓа односот на Роналдо. 

"Дали го гледав видео клипот (Роналдо се пожали кога беше сменет)? Да. Искрено, не ми се допаѓа овој став. Сепак, ќе се обидеме да го решиме овој проблем внатрешно", изјави Сантос. 

Не знам дали да играм Роналдо или не

 

Понатаму, Сантос не потврди дали Роналдо ќе настапи на натпреварот против Швајцарија во среда (7.12.2022) наутро или не. Тој резонираше, не сакаше да го открие главниот состав бидејќи е ризичен за неговиот тим. 

„Подоцна ќе одредам кој ќе игра во соблекувалната. Сепак, по она што се случи на вчерашниот натпревар (против Јужна Кореја), можеби ќе донесам друга одлука. Условите се вакви од 2014 година“, изјави Сантос. 

Минимално влијание на Роналдо врз Португалија

 

На Светското првенство во 2022 година, влијанието на Роналдо врз Португалија беше минимално. Придонесе само еден гол од трите натпревари што ги одигра во групната фаза. Наместо тоа, останатите играчи блеснаа за Португалија. 

Бруно Фернандеш, Рафаел Леао и Жоао Феликс станаа столбови на Португалија во нападот. Значи, дури и ако Роналдо не игра против Швајцарија, тимот на Seleccao das Quinas треба да биде во ред. 

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies