Сеќавање на последните моменти на бразилската репрезентација кога го освоија Светското првенство

Regiana Adela
0

Собрајќи пет титули на Светското првенство, Бразил заслужува да биде прогласен за најголема фудбалска земја. Земјата на јужноамериканскиот континент е позната како производител на талентирани фудбалери.

Во своето патување, државата Самба секогаш подига играчи кои имаат квалификувани квалитети. Вклучен во тимот на Бразил за Светското првенство во Катар 2022 година . Селекао секако сака да го врати трофејот на Светското првенство во овогодинешното издание.

 

И покрај тоа што е најуспешната земја, Бразил долго време го нема освоено Светското првенство. Последен пат Селекао го зграпчи трофејот на овој четиригодишен настан беше во изданието во 2002 година.

Се разбира, овој историски момент вреди да се запамети. Освежувачко сеќавање, како беше патувањето на Бразил до успешно освојување на петтиот трофеј на Светското првенство во 2022 година?

Настапи беспрекорно во текот на групната фаза

 

Бразил дојде на Светското првенство во 2002 година како финалист во претходното издание. Тие го започнаа своето патување за Светското првенство во 2002 година натпреварувајќи се во групата Ц. Во тоа време, Турција, Костарика и Кина беа тимовите со кои требаше да се соочи Селекао.

Имајќи луксузен состав, тимот на Самба совршено заврши три натпревари од групната фаза. Настапија без празнини и успешно освоија три победи.

 

Турција стана првата жртва на Бразил во воведниот натпревар кој заврши 2-1. После тоа, Кина и Костарика беа расчистени од Селекао. Кина загуби со 4-0, а Костарика беше преклана со резултат 5-2. 

Без значајни пречки во осминафиналето против Белгија

 

Постигнувањето на совршени бодови во групната фаза стана драгоцена предност на Бразил во нокаут-фазата. Во осминафиналето, Бразил се сретна со Белгија која се пласираше во нокаут фазата како второпласирана група .

Против европските претставници, Селекао не наиде на значителни пречки. Избраниците на Луис Фелипе Сколари успешно ја елиминираа Белгија откако победија со 2-0.

Ривалдо и Роналдо постигнаа по еден гол на натпреварот кој се одржа на 17 јуни 2002 година. Со оваа победа Бразил има право да се пласира во четврт-финалето. 

Минатата Англија во четврт-финалето

 

Откако мина непречено до осминафиналето, Бразил го прифати предизвикот на Англија во четврт-финалето. Овој дуел секако е битката арена за фудбалските ѕвезди на двата тима.

Во тоа време, Бразил беше исполнет со низа ѕвезди, како Роберто Карлос, Роналдињо, до Роналдо. Во меѓувреме, Англија беше засилена со Рио Фердинанд, Дејвид Бекам и Мајкл Овен. Секако, натпреварот кој се одржа на 21 јуни 2002 година беше жесток.

Овен ги донесе Трите лава напред. Сепак, после тоа Бразил направи пресврт преку головите на Ривалдо и Роналдињо. Резултатот од 2-1 го затвори овој натпревар и ги осигура чекорите на Селекао за пласман во полуфиналето.

 

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies