Чарлс Леклер го потсетува Себастијан Фетел на неговото младо јас

Regiana Adela
0

Себастијан Фетел ја закачи кацигата од Формула 1 по ГП во Абу Даби 2022. Германскиот тркач, кој дебитираше во 2007 година, остави голем број приказни.

Една од приказните е поврзана со тркачите на Ферари. Шарл Леклер го потсетува Себастијан Фетел на неговата младост.

Себастијан Фетел и Шарл Леклер се здружија во Ферари 2 сезони

 

Себастијан Фетел и Шарл Леклер беа тимски колеги во Ферари 2 сезони во 2019 и 2020 година. Во тоа време, Фетел и Леклер беа на многу различни позиции во кариерата.

 

Леклер дојде во Ферари во 2019 година како новајлија. Во тоа време, тој штотуку ја имаше својата втора сезона во Формула 1, откако претходната сезона го засили Заубер.

Во меѓувреме, Фетел влегува во својата петта сезона со Ферари. Во тој момент, тркачот со автомобил број 5 се бореше за титулата со тимот што го носеше логото на Prancing Horse.

Подемите и падовите на Себастијан Фетел со Ферари пред да влезе Шарл Леклер

 

Себастијан Фетел ги раскажува тешките моменти со кои се соочил со Ферари. Згора на тоа, во тоа време тој се натпреваруваше со Луис Хамилтон кој беше толку моќен зад болидот на Мерцедес.

„Во 2017 година имавме добар болид и не успеавме. Во 2018 имавме добар болид и повторно потфрливме. Во тие 2 години не го задржавме темпото на развој. Се урнавме и загубивме.

Сезоната 2019 беше малку чудна година, бидејќи почетокот на сезоната не ми даде моментум да почувствувам: „Во ред, еве одиме повторно“. Така, почнувате да размислувате што точно можеше да биде проблемот во последните неколку години“, рече Фетел .

Доаѓањето на Шарл Леклер во Ферари го мотивираше Себастијан Фетел да освои повеќе

 

Присуството на фигурата на Шарл Леклер, кој е млад тркач, ја поттикна мотивацијата на Себастијан Фетел да освои повеќе победи со Ферари. Надежта за освојување на титулата продолжува да расте по неуспехот во претходните сезони.

„Мојата цел не е само да победам на трка. Направив такво нешто. Мојата цел е да освојам шампионат и идеално да освојам шампионат како што сакам е да победам повеќе трки“, рече Фетел.

За жал, и Фетел не ја освои титулата со Ферари. Неговиот сон се насука со тимот кој го носеше логото на Prancing Horse.

Себастијан Фетел се гледа себеси во Шарл Леклер

 

И покрај тоа што помина само 2 сезони заедно, Себастијан Фетел рече дека е среќен што е партнер на Шарл Леклер. Тој е благодарен што врската со Леклер поминала без проблеми. Всушност, тој чувствуваше дека се гледа себеси во помлада форма во Леклер.

„Леклерк е во многу поинаков период од кариерата и животот. Смешно е затоа што го гледам и се разбираме. Навистина уживам во времето што го поминуваме заедно.

Ме научи на многу работи, не само за трките. Сепак, како да гледав во своето помладо јас и ми требаше малку време да разберам“, изјави Фетел  .

LJW LJW LJW LJW LJW LJW LJW LJW LJW LJW LJW LJW LJW LJW

 

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies