Колеџ фудбалски предвидувања, коефициенти: Експертски избори за Џорџија против државата Охајо

emalia
0

 Колеџот фудбалски плејоф е пред нас. По неколкумесечни шпекулации за тоа кој ќе заврши на фајнл-форот на колеџ-фудбалот -- и уште еден месец обиди да дознаеме што ќе се случи откако ќе бидат објавени вистинските тимови -- стигнавме до точка каде што единственото нешто што треба да се направи е да имаме тимовите излегуваат на терен и сами ја завршуваат дебатата.


Но, тоа не значи дека ќе престанеме да се обидуваме да го сфатиме тоа пред почетокот на Fiesta Bowl да започне во сабота попладне од Глендејл, Аризона, а акцијата продолжува додека новогодишната ноќ започнува со Sugar Bowl во Њу Орлеанс.


Случаи на колеџ фудбалски плејоф: бр. 1 Грузија | бр. 2 Мичиген | бр. 3 TCU | бр. 4 држава Охајо


Дали Грузија ќе стане првиот повторен шампион во ерата на колеџ фудбалскиот плејоф (и прва програма што го направила тоа по Алабама во 2011-12 година)? Дали Мичиген ќе ја остави зад себе минатогодишната загуба од Џорџија и ќе ја заврши работата оваа сезона? Што е со TCU? Тоа е единствениот од четирите тима што дебитира во CFP. Дали ќе ја продолжи својата приказна за Пепелашка? А потоа е државата Охајо. Дали Бакси ќе ја искористат втората шанса што им е дадена и ќе се вратат од втор последователен пораз од Мичиген со соборување на бранителот на титулата?Ќе дознаеме доволно наскоро, но засега, ајде да се обидеме да откриеме што ќе се случи во полуфиналето на CFP во сабота навечер.


2022 Fiesta Bowl: (2) Мичиген наспроти (3) TCU

Избрана игра

|

Мичиген Вулверинс против ТЦУ Рогови жаби

Овозможено од Caesars Sportsbook

Парична линија

Ширење

Вкупно

МИХ

-335

-7,5

-110

o56

-110

TCU

+260

+7,5

-110

u56

-110

Ширење: Иако нема сомневање дека TCU го заслужи своето место во плејофот, не кријам дека верувам дека Роговите жаби се „најслабите“ од четирите тимови на теренот, барем од гледна точка на рејтинг на моќ. TCU одигра најмногу натпревари со еден резултат оваа сезона од четирите. Всушност, шесте натпревари на Жабите со еден резултат беа повеќе од другите три тима заедно (три). Државата Охајо не играше во ниту една. Ова е тим кој се најде во многу блиски натпревари и ги направи паметните работи што ги прават добрите тимови за да ги добијат.


Тоа не е удар на TCU, но е загриженост за тоа што може да се случи кога Жабите ќе налетаат на елитното натпреварување, а тоа е она со што се соочувате откако ќе стигнете толку далеку. Додека TCU играше посилен генерален распоред од Мичиген, она што го правите на натпреварот со кој се соочувате не се смета доволно често. Мичиген можеби играше слаба неконференциска листа, но исто така ги победи Пен Стејт и Стејт Охајо со комбинирани 46 поени. Може да тврдите дека TCU не играше никого толку добро како тие тимови оваа сезона. Мичиген е изграден слично како Канзас Стејт во однос на неговиот стил на игра и филозофија, а видовме колку неволји им зададоа Дивите мачки на Жабите оваа сезона. Разликата? Мичиген е многу поталентиран. Не можам да верувам дека TCU ќе продолжи со ова. Избор: Мичиген -7,5играч со глава

Денис Дод

играч со глава

Том Форнели

играч со глава

Чип Патерсон

играч со глава

Берет Сали

играч со глава

Шехан Џејарајах

играч со глава

Дејвид Коб

играч со глава

Џери Палм

АТС

логото на тимот

TCU

логото на тимот

Мичиген

логото на тимот

Мичиген

логото на тимот

TCU

логото на тимот

TCU

логото на тимот

TCU

логото на тимот

Мичиген

СУ

логото на тимот

Мичиген

логото на тимот

Мичиген

логото на тимот

Мичиген

логото на тимот

Мичиген

логото на тимот

TCU

логото на тимот

Мичиген

логото на тимот

Мичиген

Вкупно: Изборот овде се сече и суши. Ако очекувате Мичиген да победи, најверојатно ќе го стори тоа бидејќи ќе го спречи офанзивниот напад на TCU, што ќе доведе до под почесто отколку не. Ако мислите дека TCU ќе победи, Жабите најверојатно ќе треба да постигнат најмалку 30 поени и да направат нешто како престрелка. Тоа значи дека над е поверојатно да се погоди. Вулверинс се подобриот тим и оној кој победува многу почесто. Исто така, со оглед на тоа што овој натпревар е плеј-оф, очекувајте Мичиген да стане конзервативен ако изгради водство и го исфрли часовникот како што е направено со многу од неговите противници откако ќе ја преземе контролата врз натпреварот оваа сезона. Избор: под 58,5 години


Реквизит: Еден од најинтересните делови од овој натпревар ќе биде нападот за додавање на TCU наспроти одбраната за додавање на Мичиген. Најголемиот дел од штетата што ја прават Дуган и Роговите жаби низ воздухот е преку експлозивни претстави. Прекршокот на TCU е рангиран на осмото национално ниво по стапка на експлозивни поминувања (20,4%); сепак, Duggan може да биде донекаде неконзистентен при пократките до средни фрлања. Одбраната на Мичиген се истакнува во тоа што ги држи работите пред себе и не дозволува експлозивни игри. Ако Wolverines можат да го одземат тоа, тешко е да се замисли дека Duggan ќе натрупа многу јарди, дури и ако TCU заостанува. Избор: Макс Дуган под 238,5 јарди поминува


2022 Пич Боул: (1) Џорџија наспроти (4) држава Охајо

Избрана игра

|

Џорџија Булдогс против Охајо Стејт Бакси

Овозможено од Caesars Sportsbook

Парична линија

Ширење

Вкупно

UGA

-220

-5

-110

o61.5

-110

ОХИОСТ

+180

+5

-110

u61.5

-110

Ширење: Булдозите од Џорџија од 2022 година не се толку добри како минатогодишниот национален тим кој ја освои титулата, но тоа не значи дека тие сè уште не се најдобриот тим во земјата.

zdgsedr fxght fdrth fxgdh vncvb cdgfhj

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies