Одлично, јапонскиот селектор се поклони по поразот од Хрватска

Regiana Adela
0

Уреден гест покажа јапонскиот селектор Хаџиме Моријасу, откако неговиот тим загуби од Хрватска во осминафиналето на Светското првенство 2022 година, во понеделник (5.12.2022) вечер.

По натпреварот Моријасу веднаш се упати кон центарот на теренот откако се ракуваше со играчите. Така, наместо да им мавне на навивачите, Моријасу избра да им се поклони на јапонските навивачи. Зошто го прави ова?

Гест на извинување

 

Наводно, постапката на Моријасу да им се поклони на јапонските навивачи била форма на извинување. Нормално, во средината на големите надежи за Јапонија, тој не успеа да го однесе Самурај Блу на повисоко ниво.

 

Всушност, Јапонија во групната фаза успеа да собори двајца светски прваци одеднаш, а тоа се Германија и Шпанија. Сепак, во осминафиналето беа немоќни против моќта од Хрватска која беше одлична во текот на целиот натпревар.

Гест за благодарност

 

Освен како извинување, овој гест на Моријасу може да се протолкува и како израз на благодарност. Покрај тоа, многу фанови од Јапонија кои веднаш го гледаа Катар.

Јапонските навивачи навистина украдоа доволно внимание на Светското првенство во 2022 година. Чистењето што го прават на стадионот, дури и кога Јапонија не игра, е позитивна работа што им носи почит.

Моријасу чувствува дека сè уште постои бариера

 

Моријасу рече, Јапонија секако сака да победи. Сепак, тој призна дека има голем ѕид до кој Јапонија не може да пробие на овој Мундијал.

"Резултатот е многу несреќен, иако играчите се бореа напорно. Не успеавме да ја пробиеме бариерата до осминафиналето. Сепак, да, ова е нова генерација на јапонски фудбал", изјави Моријасу, а пренесува Канал . Вести Азија .

За време на Светското првенство, Јапонија никогаш не напредувала подалеку од осминафиналето. Ова за нив е проклетство само по себе, кое до сега не било скршено.

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies