Доверливи записи покажуваат саудиска голф турнеја изградена на пресилен претпоставки

emalia
0

 Документите на Мекинси сугерираат дека саудиската лига е далеку од патеката за успех. Експертите велат дека анализата покажува дека никогаш не се работело само за профит.На почетокот на 2021 година, консултантите кои работеа за суверениот фонд на Саудиска Арабија проучуваа смела идеја: пустинското кралство сакаше да стане светски лидер во скриеното царство на машкиот професионален голф.


Ако идејата изгледаше неверојатна, записите покажуваат дека одредниците за успех се граничат со фантастичното. Нова саудиска лига ќе треба да потпише со секој од 12-те најдобри голфери во светот, да привлече спонзори на недокажан производ и да склучи телевизиски договори за спорт со намалена гледаност - сето тоа без значителна одмазда од PGA турнејата би било ограбување.


Предлогот, со кодно име Project Wedge, се собра додека саудиските власти работеа на поправка на угледот на кралството во странство, кој падна на ниско ниво по атентатот во 2018 година на колумнистот на Вашингтон пост Џамал Кашоги од страна на саудиски агенти. Планот беше основа за она што стана LIV Golf, серијата чие деби оваа година предизвика обвинувања дека Саудиска Арабија се обидува да ги санира своите човекови права со своите длабоки џебови, клубовите на поранешниот претседател Доналд Џ. Трамп и неколку познати имиња. голфери. Некои од тие голфери јавно ги омаловажуваат саудиските злоупотреби, како и г-дин Трамп.


ОГЛАС


Продолжете да ја читате главната приказна


Промоторите на лигата велат дека се обидуваат да го ревитализираат спортот и да изградат профитабилна лига. Но, стотици страници доверливи документи до кои дојде Њујорк Тајмс покажуваат дека на саудиските власти им било кажано дека се соочуваат со големи предизвици. Тие навлегуваа во спорт со сè помала, стареечка база на фанови - ако има многу богати и влијателни членови - па дури и ако успеат, профитот би бил релативна беда за еден од најбогатите суверени богати фондови во светот. Експертите велат дека тие јасно покажуваат дека Саудиска Арабија, со инвестиција во голф од најмалку 2 милијарди долари, има аспирации надвор од финансиските.


Слика

Неидентификуван маж се обидува да го спречи печатот додека саудиските истражители пристигнаа во саудискиот конзулат во Истанбул во април 2019 година, среде растечката меѓународна реакција на исчезнувањето на Џамал Кашоги.

Неидентификуван маж се обидува да го спречи печатот додека саудиските истражители пристигнуваа во саудискиот конзулат во Истанбул во април 2019 година, среде растечката меѓународна реакција на исчезнувањето на Џамал Кашоги.Кредит...Крис Мекграт/Getty Images


„Маржите можеби се мали, но тоа навистина не е важно“, рече Сајмон Чадвик, професор по спорт и геополитичка економија на бизнис школата Скема во Париз. „Затоа што последователно ја воспоставувате легитимноста на Саудиска Арабија - не само како домаќин на настани или спортска моќ, туку легитимна во очите на носителите на одлуки и владите ширум светот“.


Ви благодариме што го прочитавте „Тајмс“.

Претплатете се на Тајмс

Документите ја претставуваат најкомплетната сметка до денес на финансиските претпоставки на LIV Golf. Еден од најзначајните беше подготвен од консултантите на McKinsey & Company, која ги советуваше лидерите на кралството од 1970-тите. Мекинзи, која работеше на подигање на статусот на авторитарните влади ширум светот, беше клучна за Визијата 2030, планот на престолонаследникот Мохамед бин Салман да ја диверзифицира економијата на кралството и да ја претвори во моќен глобален инвеститор. Светските спортови станаа столб во тој план, а саудиските власти дури разговараа за можноста еден ден да биде домаќин на Светското првенство.


Богатскиот фонд не коментираше.


McKinsey, кој одби да коментира, ги анализираше финансиите на потенцијалната голф лига, но во својот извештај истакна дека не испитува дали тоа е стратешки остварлива идеја. И многу од розовите претпоставки на Саудиска Арабија, додаде Мекинси, „се земаа здраво за готово и не беа оспорени во нашата проценка“.


Навистина, LIV Golf изгледа далеку од исполнување на целите што ги поставија документите на Project Wedge. По инаугуративната сезона која чинеше над 750 милиони долари, лигата не објави големи зделки за емитување или спонзорство. И нејзините надежи за предавање или примирје со PGA Tour, наместо тоа, пропаднаа во жестока судска битка.


Избори на уредниците


Можете ли да го положите тестот за флексибилност?


Поентата се погрешните пожари: облекување на генералот З за „Белиот лотос“


25 јадења од ресторани за кои не можевме да престанеме да размислуваме оваа година

Продолжете да ја читате главната приказна


ОГЛАС


Продолжете да ја читате главната приказна


Слика

Г-дин Трамп со Јасир Ал-Румајјан, гувернерот на Фондот за јавни инвестиции на Саудиска Арабија, десно, на турнирот LIV во Националниот голф клуб Трамп Бедминстер во јули.

Г-дин Трамп со Јасир Ал-Румајјан, гувернерот на Фондот за јавни инвестиции на Саудиска Арабија, нели, на турнирот LIV во Националниот голф клуб Трамп Бедминстер во јули.


Згора на тоа, лигата не е ни блиску до договор со сите елитни играчи кои

ycv ycv ycv ycv ycv ycv

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies