Аргентина против Холандија и одмаздата на Ди Марија на Ван Гал

Regiana Adela
0

Репрезентацијата на Аргентина ќе се соочи со репрезентацијата на Холандија во четврт-финалето на Светското првенство 2022. Натпреварот ќе се одигра на стадионот Лусаил во сабота (10.12.2022) рано наутро WIB.

Овој дуел ќе биде меч со свое значење за фудбалската ѕвезда Анхел ди Марија. Приказната за огорченоста на Ди Марија кон селекторот на холандската репрезентација, Луис ван Гал ќе го обои овој дуел.

Да, Ди Марија имаше караница со Ван Гал кога и двајцата беа во тимот на Манчестер Јунајтед.

Жештината помеѓу Ди Марија и Ван Гал

 

Анхел ди Марија има лоши спомени од тоа како дете на Ван Гал во Манчестер Јунајтед. Неговата кариера со „црвените ѓаволи“ во тоа време не траеше долго бидејќи беше фатен во конфликт со Ван Гал.

Всушност, Ди Марија отворено кажа дека причината за лошата кариера на Ди Марија во МУ е токму тренерот.

 

„Ван Гал е најлошиот тренер во мојата кариера. Можам да постигнувам голови, да создавам асистенции, а следниот ден тој ја поместува мојата позиција како да не му се допаѓа ниту еден играч повеќе од него“, ја цитира Ди Марија изјавата на Sport Bible .

Ди Марија не издржа долго во МУ

 

Ди Марија дојде во Манчестер Јунајтед откако беше купен од Реал Мадрид во 2014 година. За време на престојот на Олд Трафорд, Ди Марија го носеше светиот број, број седум.

Бројката претходно ја носеа низа легенди на МУ како Џорџ Бест, Ерик Кантона, Дејвид Бекам и Кристијано Роналдо.

Ди Марија има петгодишен договор со МУ. Сепак, единаесет месеци по неговото пристигнување, Ди Марија замина и се приклучи на Пари Сен Жермен (ПСЖ).

Тесни меѓусебни Холандија против Аргентина

 

Четвртфиналето на Светското првенство во 2022 година ќе биде шести пат кога Холандија ќе се сретне со Аргентина. Директори и двајцата забележаа нерешени средби со по две победи за Аргентина и Холандија и по едно реми.

Холандија ја освои групата А, а Аргентина ја освои групата Ц во групната фаза. Селекторот на Аргентина, Лионел Скалони, има големи шанси да се потпре на Лионел Меси за да го засили својот тим против момците на Ван Гал.

Лансирајќи од Sport Bible, Ван Гал исто така признава дека Меси е креативен и опасен играч, па затоа е многу неопходно да се биде свесен за неговите закани.

jrt jrt jrt jrt jrt jrt jrt jrt

 

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies