Гувернерот на Флорида бара истрага од големата порота за вакцините за Ковид

emalia
0

 Рон Де Сантис бара од државниот врховен суд да го истражи недефинираното „погрешно постапување“ поврзано со вакцините


Гувернерот на Флорида, Рон ДеСантис, во вторникот рече дека ќе поднесе петиција до државниот врховен суд да свика голема порота за да ги истражи „секое и секое неправилно дело“ во однос на вакцините „Ковид-19“.


Републиканскиот гувернер, кој често се споменува како можен претседателски кандидат во 2024 година, не кажа какво престапување ќе истражи комисијата, но тој посочи дека тоа ќе биде делумно насочено кон џогирање на повеќе информации од фармацевтските компании за вакцините и потенцијалните несакани ефекти.


ДОСИЕ - Родителите и децата чекаат пред јавното училиште Риверсајд во Елмира, Њујорк, на 1 јули 1953 година, за да добијат вакцина против детска парализа, поради порастот на инфантилната парализа во окрузите Чемунг и Стубен. Центрите за контрола и превенција на болести соопштија дека вирусот на детска парализа бил откриен во примероци од отпадни води собрани во јуни 2022 година од округот Рокланд надвор од Њујорк. Невакцинирана возрасна личност неодамна се зарази со болеста опасна по живот, но здравствените власти во вторникот, 2 август 2022 година, рекоа дека не идентификувале дополнителни случаи. (AP Photo/Пол Е. Томсон, Датотека)

Мутиран вирус, антиваксери и ранлива популација: како полиото се врати во САД

Прочитај повеќе

Тој го објави ова по тркалезната маса со генералниот хирург од Флорида, Џозеф Ладапо, и панел од научници и лекари.


„Ќе можеме да ги добиеме податоците без разлика дали сакаат да ги дадат или не“, рече ДеСантис. „Во Флорида е нелегално да се заведува и погрешно да се претставува, особено кога зборувате за ефикасноста на лекот“.


Студиите за вакцини финансирани од фармацевтските компании кои развија вакцини против Ковид се објавени во рецензирани списанија како што е New England Journal of Medicine, а владините панели ги прегледаа податоците за безбедноста и ефективноста на вакцините пред да ги одобрат за употреба.


Големите пороти ширум државата, кои обично се состојат од 18 лица, можат да истражуваат криминални активности и да издаваат обвиненија, но исто така да испитуваат системски проблеми во Флорида и да даваат препораки. Неодамнешните такви панели се занимаваа со прашањата за имиграцијата и безбедноста на училиштата.


ДеСантис истакна дека Флорида неодамна „доби 3,2 милијарди долари преку правна постапка против одговорните за опиоидната криза. Значи, ова не е нешто што е без преседан“.


Тие пари дојдоа главно преку тужби и спогодби со производителите на лекови, трговците на мало и дистрибутерите.


ДеСантис рече дека очекува да добие одобрение од врховниот суд за да се вработи големата порота ширум државата, веројатно во областа на заливот Тампа.


„Тоа ќе дојде со правни процеси кои ќе можат да добијат повеќе информации и да донесат правна одговорност на оние кои извршиле недолично однесување“, рече ДеСантис.


ДеСантис, исто така, објави дека создава ентитет наречен Комитет за интегритет на јавното здравје, во кој ќе бидат вклучени многу лекари и научници кои учествуваа на тркалезната маса во вторник. Групата вклучува истакнати противници на заклучувања, федерални мандати за вакцини и вакцинирање на деца.


Тој рече дека во текот на пандемијата некои луѓе ја изгубиле вербата во јавните здравствени установи, вклучително и американските центри за контрола и превенција на болести. Гувернерот често зборуваше против директивите на ЦДЦ, вклучително и мандатите за маски и вакцини, и поднесе тужби за да спречи многумина да стапат на сила во Флорида.


Дополнително, гувернерот најави дека Ладапо ќе спроведе истражување преку Универзитетот во Флорида за „да ја процени ненадејната смрт на поединци со добро здравје кои примиле вакцина против Ковид-19“.


ДеСантис, исто така, рече дека одделот за здравство на Флорида ќе користи надзор на болести и витална статистика за да ги процени таквите смртни случаи.


… бидејќи 2022 година се приближува кон крајот, а вие ни се придружувате денес од Индонезија, имаме мала услуга да побараме. Тоа беше предизвикувачка година за милиони - од војната во Украина, до поплавите во Пакистан, топлотните бранови низ Европа, протестите во Иран, глобалните економски турбуленции и континуираните последици од глобалната пандемија. Гардијан испорачува ригорозно, жестоко независно известување секој ден. Тоа не беше никаков подвиг. Дали ќе ја поддржите нашата работа денес?


Да се биде вести финансирана од читателите ни овозможува да го одржуваме нашето новинарство отворено и бесплатно за сите ширум светот. Ова се чувствува поважно од кога било. Во 2022 година, милиони ни се обратија за доверливо известување за настаните што го обликуваа нашиот свет. Ние веруваме дека еднаков пристап до вести проверени со факти е од суштинско значење за сите нас.


За разлика од многу други, Гардијан нема акционери и нема сопственик милијардер, така што нашето известување е секогаш ослободено од комерцијално и политичко влијание. Ова нè охрабрува да ја бараме вистината и бестрашно да бараме подобро од моќните.


Сега, повеќе од кога било, разбираме дека не се сите во позиција да плаќаат за вести. Но, ако сте, ни требате овој декември. Без разлика дали давате малку или многу, вашето финансирање ќе го поттикне нашето отворено, независно новинарствоили 2023 година и понатаму. И без оглед на вашата способност за плаќање, ве поздравуваме како читател.

ugb ugb ugb ugb ugb

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies