Што да знаете за прекините на струја во Северна Каролина

emalia
0

 Прекинот на струја во централна Северна Каролина за време на викендот го наруши секојдневниот живот, што ги натера официјалните лица да отворат барем едно засолниште и да воведат ноќен полициски час потенцијално во текот на целата недела, додека властите истражуваат што оставило цел округ во темнина.


Прекините во округот Мур, околу 90 милји источно од Шарлот, го привлекоа вниманието на државните претставници, вклучително и гувернерот Рој Купер, кој на прес-конференција во понеделникот рече дека нападот бил намерен и ја оштетил целата заедница.


Еве што знаеме досега.


Кога почнаа прекините на струја и што ги предизвика?

Снемало струја во саботата навечер, нешто по 19 часот. Две електрични трафостаници беа оштетени од истрели во, како што го нарече државниот сенатор Том Мекинис, „ужасен чин“ кој изгледаше како „намерен, намерен и злонамерен“.


Немаше детали за можниот мотив или осомничен; Федералното биро за истраги и Државното истражно биро на Северна Каролина го истражуваа случајот. Исто така, не беше јасно дали вандализмот е поврзан со противењето на драг-шоу во областа што наиде на бурни реакции.


ОГЛАС


Продолжете да ја читате главната приказна


„Без разлика на мотивот, насилството и саботажата нема да се толерираат“, рече гувернерот Купер.


„Округот Мур е многу силен“, рече шерифот на округот, Рони Филдс. „И можам да ви ветам на сторителите таму, ќе ве најдеме“.


Штетата најверојатно ќе биде во милиони, рече тој.


Десетици илјади луѓе се без струја.

Клиентите полека ја враќаа својата енергија, со околу 7.000 врски обновени во неделата навечер, рече Џеф Брукс, портпарол на Дјук Енерџи, на прес-конференција во понеделникот. Техничарите за поправка се надеваа дека ќе ја вратат струјата на уште неколку илјади до крајот на понеделникот, рече тој.


Ви благодариме што го прочитавте „Тајмс“.

Претплатете се на Тајмс

Сепак, поголемиот дел од преостанатите околу 38.000 корисници ќе останат без струја додека поправките не бидат целосно завршени, рече г-дин Брукс.


Избори на уредниците


Мојата зграда ги замени нашите клучеви со апликација. Дали е тоа легално?


Кој ќе се грижи за постарите „без роднини“?


Исчезнатиот цицач кој можеби ги обликувал шумите на Калифорнија

Продолжете да ја читате главната приказна


Удел на клиенти без струја по окрузи

10%

20

30

40

50

60

70

НЕМА ПОДАТОК


Извор: PowerOutage.us Забелешки: Податоците се од 20 часот. Источна на 5 декември. Прикажаните окрузи се оние со најмалку 1 процент од корисниците без струја. Од Њујорк Тајмс

Во неделата бројот на корисници без струја беше околу 45.000.


Кога ќе се врати напојувањето?

Може да потрае денови. Официјалните лица во понеделникот рекоа дека прекините на многу клиенти може да траат до четврток, предизвикувајќи загриженост дека комбинацијата на студени вечерни температури и без топлина може да предизвика катастрофа за некои жители.


ОГЛАС


Продолжете да ја читате главната приказна


Жителите на округот Мур претходно забележале прекини на електричната енергија, особено за време на снежни бури и екстремни временски услови. Оштетените делови од трафостаниците треба целосно да се заменат, за разлика од кога парчињата може да се поправат на место откако временските настани ќе го нарушат напојувањето.


Прогласена е вонредна состојба.

Во неделата попладне беше прогласена вонредна состојба ширум округот заедно со ноќниот полициски час што се очекуваше да трае се додека беше на сила прогласувањето. Граѓаните исто така беа охрабрени да штедат гориво во овој период.


Во спортскиот комплекс на округот Мур беше отворено засолниште, кое може да прими околу 250 жители, соопштија официјални лица. Ќе остане отворен додека повеќе не е потребен. Училиштата исто така беа затворени во понеделник, а одлуката дали ќе бидат повторно отворени во вторник ќе биде објавена во понеделник навечер.


Април Рубин придонесе за известување.Прекини на струја во Северна Каролина предизвикани од пукотници во трафостаници, велат официјалните лица

Десетици илјади корисници останаа без струја во округот Мур по, како што официјален претставник го опиша како „намерен, намерен и злонамерен“ напад на две трафостаници.

4 декември 2022 година

yhgtfd yhgtfd yhgtfd yhgtfd yhgtfd yhgtfd yhgtfd yhgtfd yhgtfd

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies