Јапонскиот дух го именуваше осминафиналето на Светското првенство

Regiana Adela
0

Јапонија се уште е проколната на Светското првенство. Проклетството изгледаше реално кога се сретнаа со Хрватска во осминафиналето на Светското првенство 2022 година што се одржа на стадионот Ал Џануб, во понеделник (5.12.2022) вечер.

По победата со 1-0 во првото полувреме, Јапонија мораше да биде подготвена да се одржи на нерешено 1-1 од Хрватска до продолженијата. Конечно загубија во пенал серијата со 1-3, притоа обезбедувајќи опстојување на проклетството.

Да, Јапонија никогаш не го вкусила четврт-финалето на Светското првенство за време на нивното учество на овој настан.

Секогаш запрен во осминафиналето големо

 

Јапонија за прв пат учествуваше на Светското првенство во 1998 година. После тоа, тие почнаа редовно да се појавуваат на Светското првенство, а станаа натпреварувачи од Азија кои никогаш не го пропуштаа фудбалскиот настан на секои четири години.

Меѓутоа, за тоа време, Јапонија никогаш не го вкусила четврт-финалето. Нивните чекори секогаш застануваа во последното 16 коло. Во 2002 година во тоа коло загубија од Турција со тесен резултат 0-1.

 

Продолжувајќи на Светското првенство во 2010 година, тие загубија од Парагвај во осминафиналето преку пенали. На Светското првенство во 2018 година, Јапонија падна на Белгија иако победи со 2-1 над Кевин Де Брујн и неговите колеги.

Сега, на Светското првенство во 2022 година, проклетството се повторува. Тие загубија од Хрватска и покрај тоа што победија со 1-0 во првото полувреме. Што не е во ред со Јапонија?

Ранлив во пенал рулетот

 

Освен што губеше во нормално време, Јапонија беше ранлива и во пенал рулетот. На СП 2010 загубија од Парагвај со резултат 3-5 во ова коло. Еден од нивните кикери, Јуичи Комано не успеа да ја изврши задачата.

Продолжувајќи на Светското првенство во 2022 година, сличен неуспех доживеа и Јапонија. Тие загубија со 3-1 од Хрватска, откако Такуми Минамино, Каору Митома и Маја Јошида не ги исполнија како што треба обврските.

Овој пораз од Хрватска ја покажа ранливоста на Јапонија во пенал рулетот. Како да, постои ментален што не се формира кога тие мелакони круг на високи пет.

Останете дома со крената глава

 

Јапонија загуби. Сепак, тие можеа барем со кренати глави да се вратат во својата земја. Причината е дека на Светското првенство во 2022 година, тимот на Сините Самурај покажа добар настап.

Јапонија во групната фаза успешно ги совлада одеднаш двајца светски шампиони, а тоа се Германија и Шпанија. Тие, исто така, ги држеа вицешампионите од Светското првенство во 2018 година до реми до пенал рулетот. Гордо достигнување.

Срамота, Јапонија се уште не може да го избегне проклетството на осминафиналето на Мундијалот. Веројатно, ова ќе биде посебен дух за нив во претстојната 2026 година.

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies