САД ќе бараат негативен тест за COVID-19 за патниците од Кина

emalia
0

 Соединетите Држави ќе бараат од патниците од Кина да покажат негативен резултат од тестот за СОВИД-19 пред да летаат во земјата поради неодамнешното зголемување на случаите во Кина, соопштија во средата Центрите за контрола и превенција на болести.


Големата слика: Одлуката на ЦДЦ доаѓа во услови на пораст на случаи на СОВИД-19 во Кина, која неодамна ги олабави ограничувањата за патување и ги отвори своите граници за патувања во странство.


ЦДЦ соопшти дека е загрижена за забавување на ширењето на СОВИД-19 во САД, наведувајќи го „недостатокот на соодветни и транспарентни“ податоци за избувнувањето пријавени од Кина.

Агенцијата, исто така, сака да спречи протекување на какви било варијанти на загриженост во земјата.

Детали: почнувајќи од 5 јануари во 12:01 часот по ET, сите патници од Кина кои имаат 2 години и постари ќе треба да добијат негативен PCR или само-тест за антиген не повеќе од 2 дена пред нивното поаѓање од Кина, Хонг Конг или Макао, според ЦДЦ.


Ова се однесува без оглед на националноста или статусот на вакцинација, соопшти ЦДЦ.

Тоа важи и за патниците кои патуваат од Кина преку трета земја, или за оние кои се поврзуваат преку Соединетите Американски Држави во друга земја.

Авиокомпаниите ќе треба да го потврдат негативниот резултат од тестот за сите патници пред да се качат. Во спротивно, тие можат да го одбијат влегувањето во авион за патникот, според ЦДЦ.

Контекст: Луѓето во Кина - кои беа под тешки ограничувања за патување со СОВИД до почетокот на овој месец - се собираат надвор од земјата. Продажбата на билети за авионски патувања се зголеми откако Кина ги елиминира карантините и барањата за тестирање за патниците во земјата.


Но, Кина се справува и со смртоносен скок на случаи на СОВИД-19 поради елиминацијата на рестрикциите низ целата земја.

ЦДЦ рече дека недостатокот на точни податоци што излегуваат од НР Кина ќе им отежне на федералните здравствени службеници да идентификуваат варијанти на загриженост доколку се појават.

Вреди да се напомене: Соединетите држави не се сами во следењето што се случува со патниците од Кина.


Италијанските здравствени власти објавија дека ќе започнат со тестирање на сите пристигнувања од Кина за СОВИД-19, откако беше откриено дека околу 50 отсто од патниците на два лета до Милано го носат вирусот, пишува Блумберг.

Германските здравствени власти соопштија дека исто така ја следат ситуацијата, пишува Блумберг.

Забелешка на уредникот: Оваа приказна е ажурирана со дополнителни детали.

ppuyhj ppuyhj ppuyhj ppuyhj ppuyhj

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies