Пекинг се лула од гнев поради нула-COVID кон справување со инфекции

emalia
0

 ПЕКИНГ, 11 декември (Ројтерс) - Мрачноста на КОВИД-19 во Пекинг се продлабочи во неделата со затворени многу продавници и други бизниси, а експерт предупреди на многу илјадници нови случаи на коронавирус бидејќи гневот поради претходните политики на Кина за СОВИД отстапи место за грижа за справување со инфекцијата .


Кина ги отфрли повеќето од своите строги ограничувања за СОВИД во средата по невидените протести против нив минатиот месец, но градовите кои веќе се бореа со нивните најтешки избувнувања, како Пекинг, забележаа нагло намалување на економската активност откако беа укинати правилата како што се редовното тестирање.


Оглас · Скролувајте за да продолжите


Пријавете оглас

РЕКЛАМИРАЊЕАнегдотските докази сугерираат дека многу бизниси биле принудени да се затворат бидејќи заразените работници се во карантин дома, додека многу други луѓе одлучуваат да не излегуваат поради поголемиот ризик од инфекција.


статија-промпт-уреди

Регистрирајте се бесплатно на Ројтерс и дознајте ја целата приказна


Жонг Наншан, истакнат кинески епидемиолог, изјави за државните медиуми дека видот Омикрон на вирусот распространет во Кина е многу пренослив и едно заразено лице може да го пренесе на дури 18 други.


Најнови ажурирања

Шкода на Volkwagen размислува за повлекување од Кина - јавуваат медиумите

Јапонскиот пратеник во Тајван вели дека кинеската закана има потреба од повеќе воени трошоци

Кинезот Ванг Хунинг, идеолог од зад сцената и политички преживеан

Здравствениот систем на Кина ставен на тест додека бледнеат ограничувањата на СОВИД

„Можеме да видиме дека стотици илјади или десетици илјади луѓе се заразени во неколку големи градови“, рече Жонг.


Со редовните тестирања за СОВИД на жителите на Пекинг отфрлени и резервирани само за групи како што се здравствените работници, официјалните податоци за нови случаи паднаа.


Здравствените власти објавија 1.661 нови инфекции за Пекинг во саботата, што е намалување за 42% од 3.974 на 6 декември, еден ден пред драматично да се олабават националните политики.


Оглас · Скролувајте за да продолжите


Пријавете оглас

РЕКЛАМИРАЊЕНо, доказите сугерираат дека има многу повеќе случаи во градот со скоро 22 милиони луѓе каде што се чини дека секој познава некој што е заразен со СОВИД.


„Во мојата компанија, бројот на луѓе кои се негативни на КОВИД е близу нула“, рече една жена која работи за фирма за туризам и настани во Пекинг, која побара да биде идентификувана само како Ненси.


„Сфаќаме дека ова не може да се избегне - секој ќе мора само да работи од дома“, рече таа.


„Повисок ризик“

Недела е нормален работен ден за продавниците во Пекинг и обично е раздвижен, особено во места како историската населба Шичахаи преполна со бутици и кафулиња.


Но, малку луѓе беа излезени во неделата, а трговските центри во Чаојанг, најнаселената област во Пекинг, беа практично напуштени со затворени многу салони, ресторани и трговци на мало.


Економистите нашироко очекуваат дека патот на Кина кон економското здравје ќе биде нерамномерен бидејќи шоковите како што се работните притисоци поради работниците кои повикуваат болни го одложуваат целосното закрепнување уште некое време.


„Транзицијата од нула-COVID на крајот ќе овозможи обрасците на трошење на потрошувачите да се вратат во нормала, но повисокиот ризик од инфекција ќе го задржи трошењето лично во депресија со месеци по повторното отворање“, Марк Вилијамс, главен економист за Азија во Capital Economics. се вели во белешката.


Кинеската економија може да порасне за 1,6% во првиот квартал на 2023 година во однос на претходната година, а 4,9% во вториот, според Capital Economics.


Епидемиологот Жонг исто така рече дека ќе поминат неколку месеци пред да се врати во нормала.


„Моето мислење е во првата половина на следната година, по март“, рече тој.


Додека Кина ги отстрани повеќето од своите домашни ограничувања за СОВИД, нејзините меѓународни граници сè уште се главно затворени за странци, вклучително и туристи.


Влезните патници се подложени на пет дена карантин во централизирани владини објекти и три дополнителни дена на само-мониторинг дома.


Но, дури има навестувања дека тоа правило може да се промени.


Персоналот на главниот меѓународен аеродром во градот Ченгду, запрашан дали се олеснуваат правилата за карантин, рече дека од саботата дали некој треба да ги направи трите дена домашен карантин ќе зависи од властите во соседството на лицето.

tgde tgde tgde tgde tgde tgde tgde tgde tgde tgde tgde tgde tgde

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies