Играчите на Арсенал сè уште преживуваат на Светското првенство во 2022 година

Regiana Adela
0

Арсенал испрати доста свои играчи на Светското првенство во Катар 2022 годинаНе помалку од десет играчи на Топџиите беа повикани да ја претставуваат својата земја. Сепак, повеќето од нив морале порано да ги подигнат куферите.

Имињата како Томас Партеј (Гана), Гранит Џака (Швајцарија), Такехиро Томијасу (Јапонија) и Мет Тарнер (Соединети Американски Држави) се вратија со своите земји. Во меѓувреме, Бен Вајт (Англија) и Габриел Жесус (Бразил) беа испратени дома од тимот поради лични проблеми и повреди.

Како резултат на тоа, сега има четворица играчи на Арсенал кои се уште се на Светското првенство 2022. Тие стигнаа до четврт-финалето со својата земја, односно се поблиску до титулата.

Букајо Сака (англиски)

 

Непотребно е да се каже дека Букајо Сака е најдобриот играч на Арсенал на Светското првенство 2022. Со само 21 година, веќе му се верува како клучен играч за неговата земја, Англија. До осминафиналето Сака се појави три пати и сите како стартер.

Сака постигна дури три гола, што го прави еден од најдобрите стрелци во Англија на Светското првенство 2022. Во четврт-финалето подоцна, виталната улога на Сака повторно ќе им биде потребна на Трите лава. Доколку продолжи да се претставува добро, тогаш Сака има можност да биде избран за најдобар млад играч за СП 2022 година.

Арон Рамсдејл (Англија)

 

Покрај Сака, репрезентацијата на Англија го доведе и Арон Рамсдејл, главниот голман на Арсенал. Сепак, тој е само резервен чувар на репрезентацијата и досега има забележано само три натпревари . Тој допрва треба да се појави на Светското првенство во 2022 година бидејќи главната голманска позиција се уште му припаѓа на Џордан Пикфорд.

Дури и да не може да се појави Пикфорд, најверојатно неговата позиција ќе ја замени Ник Поуп, кој е поискусен од Рамсдејл. Сепак, Рамсдејл не треба да се грижи бидејќи има само 24 години. Не е невозможно еден ден да го замени Пикфорд како главен голман на „Трите лава“.

Вилијам Саља (Франција)

 

Селекцијата која ќе се соочи со Англија во четврт-финалето е Франција. Инаку, француската репрезентација има и еден играч на Арсенал во својот состав. Тој е Вилијам Лилина, 21-годишен централен бек кој раскина со Топџиите на почетокот на сезоната 2022/2023.

И покрај тоа, исто како и Рамсдејл, и Лилина досега се заговараше само како резервна копија за репрезентацијата. Тој се појави само 27 минути на Светското првенство 2022 година во натпреварот од групната фаза против Тунис. Најверојатно новиот Крусејдер ќе стане главен играч за француската репрезентација во следните неколку години.

PDSE PDSE PDSE PDSE PDSE PDSE PDSE PDSE PDSE PDSE

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies