Како Централно Охајо ги натера луѓето да ги јадат своите остатоци

emalia
0

 Џенифер Севиџ се трудеше да собере нешто за вечера. Длабоко во задниот дел од нејзиниот фрижидер, нашла сад со полнети пиперки. Многу стари полнети пиперки. Стенкаше, а потоа го направи она што го прават милиони Американци секој ден, без второ размислување: ја стругаше скапаната храна во ѓубрето.


Седејќи во близина, нејзината ќерка Рајли се расплака.


Рајли, тогаш четвртоодделенец, научил на училиште за луѓето кои немаат доволно храна за јадење. Таа, исто така, научила за влијанието на отпадот од храна на планетата: кога храната скапува на депониите, таа генерира метан, стакленички гас многу посилен од јаглерод диоксид. Гледајќи ја нејзината мајка како фрла еден од нејзините омилени оброци во ѓубре, ги донесе овие пораки дома.


Семејството решило да биде подобро. Рајли почна да бара помали порции, знаејќи дека секогаш може да се врати за повеќе. Нејзиниот татко почнал да ги пакува остатоците за ручек. Г-ѓа Севиџ бараше рецепти што сите би ги проголтале.


ОГЛАС


Продолжете да ја читате главната приказна


„Ако никој не ме гледаше, можеби ќе бидам малку повеќе расипничка“, рече г-ѓа Севиџ. „Но, таа гледа и поставува прашања кои не можам да ги негирам дека се навистина важни“.


ImageЦрна, цилиндрична корпа за компост стои во аголот на дворот пред фабрика за качување и ограда.

Ветувајќи дека ќе фрлаат помалку храна во ѓубре, семејството Севиџ почна поригорозно да компостира.


Во земја со навидум бескрајни патеки во супермаркетите, „не трошете храна“ можеби повеќе звучи како старомодна опомена отколку новогодишна одлука. Но, за некои луѓе, особено за оние кои се загрижени за животната средина, тоа е причина што го заслужува нашето внимание. Во Соединетите Американски Држави, отпадот од храна е одговорен за двојно повеќе емисии на стакленички гасови од комерцијалната авијација, што ги натера некои експерти да веруваат дека намалувањето на отпадот од храна е еден од нашите најдобри можности за борба против климатските промени.


Ви благодариме што го прочитавте „Тајмс“.

Претплатете се на Тајмс

Имајќи ја предвид планетата што се загрева, мал, но се поголем број држави и градови донесоа регулативи кои имаат за цел да ја задржат храната надвор од депониите. Повеќето бараат од жителите или деловните субјекти да компостираат, што ослободува многу помалку метан од храната фрлена на депониите. Калифорнија неодамна отиде уште подалеку, донесувајќи закон со кој се задолжуваат некои бизниси да донираат храна за јадење што инаку би ја исфрлиле.


Во Колумбус, Охајо, област каде што живее семејството Севиџ, секој ден се фрлаат речиси милион фунти храна, што ја прави единствената најголема ставка што влегува во депонијата. (Истото важи и на национално ниво.) Домаќинствата сочинуваат 39 отсто од отпадот од храна во САД, повеќе од рестораните, продавниците за храна или фармите. Промената значи справување со тврдокорните навики на стотици милиони поединци, заедница по заедница, дом до дом.


Ова не е лесен подвиг. И покрај децениското малтретирање, Американците сè уште се ужасни во рециклирањето. А причините поради кои луѓето фрлаат храна се многу посложени од причините поради кои фрлаат шишиња со вода во погрешна канта: Го забораваат спанаќот во фрижидер и добиваат повеќе; купуваат авокадо кои се лоши пред да се изедат; тие готват огромен празничен намаз за да покажат љубов кон пријателите и семејството, а потоа не можат сето тоа да го завршат. Како што истакнува Дејна Гундерс, извршен директор на непрофитната организација ReFED, една третина од храната во оваа земја останува непродадена или неизедена - доказ за култура која изобилството го зема здраво за готово.


Избори на уредниците


Техниката на изматено јајце што го импресионираше Ј. Кенџи Лопез-Алт


Дали сакате да купите куќа во Канада? Не толку брзо.


Во 5 национални паркови, скриени скапоцени камења и патишта со помалку патувани

ОГЛАС


Продолжете да ја читате главната приказна


„Никој не се буди сакајќи да троши храна залудно“, рече г-ѓа Гундерс. „Само што не размислуваме за тоа. Навистина се навикнавме на тоа во нашата култура и доста вкочанети“.


Како и во поголемиот дел од земјата, фрлањето храна во ѓубрето во Охајо е сосема легално. Така, во обид да го продолжи животниот век на својата депонија, Управата за цврст отпад од Централно Охајо, или SWACO, мораше да испроба друга тактика: убедување. Иако не е единствената агенција во земјата која ги поттикнува луѓето да фрлаат помалку храна, таа е една од ретките што ја измерила ефикасноста на својата кампања за подигање на јавната свест. Раната студија покажува ветување, како и фактот дека во 2021 година, 51 процент од отпадот во регионот бил пренасочен од депонијата преку рециклирање и компостирање. Тоа е рекорд за агенцијата и многу подобро од националната стапка на пренасочување од 32 проценти.

okj okj okj okj okj okj okj okj okj

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies