Барбара Волтерс, пионерска ТВ новинарка која започна на „ДЕНЕС“, почина на 93 години

emalia
0

 Барбара Волтерс, пионерската ТВ-преносителка која отвори трага за жените во медиум во кој доминираа мажите, почина во петокот. Таа имаше 93 години.


Нејзината смрт беше потврдена од нејзиниот претставник Синди Бергер, која рече дека Волтерс починала „мирно во нејзиниот дом опкружена со најблиски“.


„Таа го живееше својот живот без жалење“, рече Бергер. „Таа беше иницијатор не само за новинарките, туку и за сите жени“.


Еј-Би-Си, мрежата каде последен пат работеше, емитуваше специјален извештај во петокот навечер во кој ја објави смртта на Волтерс и размислува за нејзината кариера. Боб Ајгер, извршен директор на компанијата Волт Дизни, родител на ABC, во соопштението рече дека Волтерс починала во петокот вечерта во нејзината резиденција во Њујорк.


Тој ја нарече „пионер не само за жените во новинарството, туку и за самото новинарство“.


Претседателот Бајден, исто така, ја спомена Волтерс во твит во саботата, нарекувајќи ја „пример за храброст и вистина - кршење на бариерите додека ја движи нашата нација напред“.


„Нејзиното наследство ќе продолжи како инспирација за сите новинари“, додаде Бајден. Џил и јас испраќаме длабоко сочувство до нејзината ќерка Жаклин и до оние кои ја сакаа.


Волтерс во последниве години беше позната како ко-креатор и матријарх на хит дневната емисија на ABC „The View“, но постарите гледачи ја паметат како првата жена водител на мрежна програма за вести и истакнат интервјуер на телевизија. Таа репутација ја заработи со склоност кон прецизна подготовка, без разлика дали интервјуирала деспоти или диви, модели или убијци.


„Јас правам толку многу домашни задачи, знам повеќе за личноста отколку што таа или таа знае за себе“, рече Волтерс во телевизиска специјална 2014 година.Најнезаборавните интервјуа со познатите личности на Барбара Волтерс

16 МАЈ, 2014 02:49

Тој поттик се покажа како суштински за нејзиниот успех. Кога се вклучи во бизнисот во 1961 година како писателка во емисијата „ДЕНЕС“ на NBC, идејата жена да седне и да интервјуира актуелен претседател на мрежна телевизија во ударен термин (што таа го направи нешто повеќе од една деценија подоцна) изгледаше повеќе фантазија од реалноста во индустријата во која доминираат мажи како Едвард Р. Мароу и Волтер Кронкајт.


„Таа си играше на терен што беше мрежа на толку старо момче, буквално и фигуративно, и не прифати „не“ за одговор“, изјави Роберт Томпсон, директор на Центарот за телевизија и популарна култура Блиер на Универзитетот Сиракуза, за NBC. Вести пред смртта на Волтерс.


„Во одреден момент, работите што беа обврска за неа, да се биде жена која се обидуваше да се зацврсти во индустријата во која доминираат мажи, почнаа да стануваат повеќе предност“, рече Томпсон. „Таа беше паметна и подготвена, но во исто време беше посочувствителна (од нејзините машки врсници).


„Барбара Волтерс се покажа како еволутивен чекор помеѓу Едвард Р. Мароу и Опра Винфри“.


Барбара Волтерс го интервјуира Роналд Реган

Барбара Волтерс го интервјуира Роналд Реган во 1980 година за ABC News. Стив Фен / ABC преку Getty Images

На некој начин, Волтерс цел живот се подготвуваше за тие интервјуа со заштитен знак. Родена во Бостон на 25 септември 1929 година, Барбара Џил Волтерс можеше да ги види богатите и славните одблиску како ќерка на импресариото од ноќниот живот Лу Волтерс, кој поседуваше клубови горе и долу на источниот брег.


„Научив дека славните се човечки суштества“, рече Волтерс во 2014 година. „Никогаш не мислев за славна личност како некој толку совршен и прекрасен што треба да ме одложат“.


Наследувајќи ја желбата на нејзиниот татко, Волтерс дипломирала на колеџот Сара Лоренс со диплома по англиски јазик и се пробила во новинарството како асистент во филијалата на NBC, WRCA-TV. Во 1955 година, таа се омажи за бизнисменот Роберт Хенри Кац, но нејзината прва љубов остана нејзината кариера. Двојката се разведе три години подоцна.


Барбара Волтерс работи како продуцент за „Шоуто на Кати Норис“ во 1953 година.

Барбара Волтерс работи како продуцент за „Шоуто на Кати Норис“ во 1953 година. NBC

Ангажирана како писателка и истражувач на „ДЕНЕС“, Волтерс стана единствената жена продуцент на серијата и почна да се појавува во етер повремено како „ДЕНЕСКАТА“, улога на известување резервирана за модни ревии, трендови во животниот стил и временските услови кои претходно, меѓу другите, ја држеше Флоренс Хендерсон од славната „Брејди Банч“.


Тешко како напорно известување на кое Волтерс јасно се стремеше.


Вон етер, Волтерс се омажила за театарскиот продуцент Ли Губер во 1963 година, со која ја посвоила ќерката Жаклин, именувана по постарата сестра на Волтерс, која имала развојна попреченост. Бракот би траел 13 години.


Нејзиниот голем пробив дојде со задачата да патува со Жаклин Кенеди на патувањето на првата дама во Индија во 1962 година. титула до 1974 година. Во тоа време, Даунс ја напушти мрежата и беше заменет од Френк Мекги.


Од лево, Џек Лескули, Хју Даунс и Барбара Волтерс од NBC News известуваат за атентатот на претседателот Џон Ф. Кенеди на 23 ноември 1963 година.

Од лево, Џек Лескол од NBC News

sdf sdf sdf sdf sdf sdf sdf sdf sdf sdf

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies