Анџела Басет носи уште една номинација за голема награда за Black Panther 2

Regiana Adela
0

Филмските награди на Британската академија денеска ги објавија номинациите за филмските награди EE BAFTA за 2023 година во чест на најдобрите филмови од минатата година. На оваа листа се појавија некои од вообичаените осомничени што ги видовме во другите награди, а трката за Оскар стана поконкурентна бидејќи сега ја добиваме идејата за тоа кој ќе се појави на листата на номинации следната недела.

Повторно, Анџела Басет доби номинација за најдобра споредна женска улога за нејзината изведба како кралицата Рамонда во Black Panther: Wakanda Forever . Тоа е нејзината прва номинација за БАФТА во нејзината долга кариера и е наместо нејзиниот неодамнешен Златен глобус и наградата Избор на критичарите.

Таа ќе се натпреварува со други актерки како што се Хонг Чау ( Китот ), Кери Кондон ( Баншиите на Инишерин ), Џејми Ли Кертис ( Сè насекаде одеднаш ), Доли де Леон ( Триаголникот на тагата ) и Кери Малиган ( Таа ). Речено ).

Сепак, ова е единствената номинација што ја добија на оваа церемонија Black Panther: Wakanda Forever или некој филм од MCU од минатата година. И покрај тоа, исто така вреди да се напомене дека климата на Басет за филмот е првпат изведба на Марвел да добие номинација во историјата на БАФТА.

Ова е секако возбудливо за изведбата на Басет во сезоната на награди бидејќи ова е уште еден знак дека таа е навистина фаворит за освојување на Оскар за најдобра споредна женска улога. Сè што треба да чекаме следно е дали таа ќе ја добие својата втора номинација за Оскар следната недела, што сега е загарантирано во овој момент.

Во меѓувреме, Бетмен можеше да добие номинации во категории како што се најдобра кинематографија, најдобра шминка и коса, најдобар дизајн на продукција и најдобри специјални визуелни ефекти. Avatar: The Way of Water доби номинации само во категориите за најдобар звук и за најдобри специјални визуелни ефекти.

Церемонијата на доделувањето на филмските награди EE BAFTA за 2023 година ќе се одржи на 19 февруари и ќе се емитува на BBC.

xbcaw xbcaw xbcaw xbcaw xbcaw xbcaw xbcaw xbcaw xbcaw xbcaw

 

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies