Дали Халк од светската војна е најсилниот? Моќите на Халк што го кршат светот, објаснета историја

Regiana Adela
0

Дали Халк од Светската војна е најмоќниот Халк досега? Ја истражуваме историјата и моќта на World-Breaker Hulk!

Во епизода 2 од She-Hulk: Attorney at Law , Хулк е виден на вселенски брод кој оди кон вселената. Оттогаш, водичот на шоуто Џесика Гао потврди дека Брус Банер навистина се упатува кон Сакаар (планетата на која отиде во Тор: Рагнарок во 2017 година ). Дали е ова знак дека MCU наскоро ќе се справи со приказната за Светската војна Халк?

Но, чекајте - кој (или што) е Халк од Светската војна? И дали оваа верзија е најсилна во споредба со другите верзии на Халк во стриповите? Ние одговараме на овие прашања и многу повеќе!

Кој е World War Hulk?

Добро, подгответе се - има многу објаснувања што доаѓаат. Како прво, World War Hulk технички се однесува на насловот на приказната за кросовер што се прикажуваше во стриповите за Неверојатниот Халк (како и во Avengers, Ghost Rider, Iron Man и многу повеќе - тоа беше кросовер настан на Marvel Comics) во 2007 година.

Страствените читатели на стрипови, особено тврдокорните обожаватели, обично ја нарекуваат верзијата на Брус Банер на World War Hulk како World-Breaker Hulk. Но, во основа, World War Hulk и World-Breaker Hulk се едно исто. Но, за оваа статија, сега па натаму ќе ја користиме ознаката Hulk за светска војна за погодност.

Така да одговориме на прашањето: Кој е World War Hulk? Тој навистина е истиот Брус Банер кој сите го сакаме. Свеж од прогонството на планетата Сакар, тој се враќа на Земјата барајќи одмазда (ќе дојдеме до тоа подоцна, ветуваме).

Дали е Светската војна Hulk Canon?

Да, приказната за Халк за Светската војна е канон. И само за да биде појасно, тоа се случи на Земјата-616 (каде што живеат повеќето од стриповите на Марвел Универзумот).

Секако, што се однесува до настаните за кросовер на Марвел, тој не е толку долг или далекусежен како лаковите на приказната за Бесконечноста или Граѓанската војна . Но, тоа се случи во рамките на континуитетот на Marvel Comics.

Дали Hulk од светската војна е негативец?

Да, World War Hulk е технички негативец во лакот на Hulk од Светската војна . Но, бидејќи стрипот се фокусира на него, тој е повеќе протагонистички негативец, за разлика од тоа да биде традиционален негативец.

Дали Hulk од Светската војна е зло? Не, World War Hulk не е злобен. Да, тој е негативецот во приказната за Халк за Светската војна , но не сака да убие никого. Тој е само навистина лут пријател кој е излезен за одмазда. И со добра причина.

Па, зошто Халк од светската војна бара одмазда? Па, пред да се случи лакот на Халк од светската војна , постоеше оваа приказна наречена лак на планетата Халк . Во оваа приказна, Хулк е протеран од Земјата од страна на Илуминатите (група составена од Iron Man , Doctor Strange , Mister Fantastic и Black Bolt ).

Неговиот вселенски брод се урива на планетата Сакар, каде што подоцна Халк ќе се зголеми по популарност како гладијатор. Тој на крајот ќе стане крал на тој свет и подоцна ќе се ожени. Неговата сопруга Кајера останува бремена со неговото дете.

Но, наскоро ќе се случи трагедија. Вселенскиот брод што го донесе Халк на планетата ќе се самоуништи, предизвикувајќи милиони смртни случаи во Сакаар, вклучувајќи ја и неговата сопруга и нероденото дете.

Заслепен од бес и обвинувајќи ги илуминатите (кои го изградија вселенскиот брод), тој се упатува на Земјата, придружуван од неговите пријатели од Ворбаунд (Миек, Елое Каифи, Хироим, Лавин Ски, Но-Најм Брод и Корг), за да се одмазди.

Дали Hulk од светската војна доаѓа во MCU?

Сè уште нема потврда дали World War Hulk ќе дојде во MCU. Иако навистина не можеме да ги обвиниме фановите на Jade Giant што мислат дека тоа ќе се случи. На крајот на краиштата, Марк Руфало , кој го игра Хулк веќе една деценија, е целосно игра за него. Сепак, никој од Марвел сè уште не кажува.

kgre kgre kgre kgre kgre kgre kgre kgre kgre kgre

 

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies