Преглед на Стоунхаус - Метју Мекфадиен е брилијантно лош неуспех во оваа забавна, лажна смрт.

emalia
0

 Мекфадјен и Кили Хоус се безобразно, забавно уживање во бескрајно забавната приказна за неспособниот пратеник – и најлошиот шпион досега – кој исчезна од плажата во Мајами


Ребека Николсон

Ребека Николсон

Пон, 2 јануари 2023, 22.05 GMT

89

Минатата недела, бр. 10 издаде соопштение во врска со, како што се смета, „многу загрижувачки“ извештаи за пратеници кои уживале во секс и прекумерно алкохол додека биле на парламентарни патувања во странство. (Можеби куферот полн со вино имаше цел надвор од Даунинг стрит?) Со случајно време, Стоунхаус (ITV 1) е тука со винтиџ издание. Оваа забавна и смешна драма, со висок дух и воодушевувачка со своите апсурди, ја раскажува приказната за Џон Стоунхаус, пратеник од Лабуристичката партија на Волсал Норт, поранешен генерал на пошта и ѕвезда во подем на владата на Харолд Вилсон, кој се нашол во место на финансиска и шпионажа. - заснована мака. Неговото решение било да ја лажира сопствената смрт на плажа во Мајами во 1974 година, пред да побегне во Австралија со својата секретарка и да преземе нов, украден идентитет.


Проблемот за него, а радост за гледачите е што Стоунхаус не е баш добар во тоа да биде лошиот човек. Метју Мекфадиен уште од самиот почеток го глуми како невнимателен буфон. Во Заедницата, тој папагал го кажува она што Вилсон го вели; дома, тој папагал го кажува она што го вели неговата сопруга Барбара (ја игра вистинската сопруга на Мекфадиен, Кили Хоус). Тој е човек во потрага по идентитет, а на работното патување во Чехословачка (како што беше тогаш), тој многу ги користи „традиционалните чешки специјалитети“ што се нудат со тоа што се опива и има секс со својот водич и преведувач - чин кој, нормално, е снимен од чешката тајна служба и се користи за да го уценува да шпионира за нив.Стоунхаус, семеен човек во обична куќа, не изгледа особено вознемирен од ваквиот развој на настаните. Тој го гледа тоа како шанса да внесе малку возбуда во неговиот приградски живот. Проблемот е што тој не е многу добар ниту во шпионирање. Неговите информации се или здодевни - а Стоунхаус на екранот е талентиран да досадува за Англија, ако ништо друго - или со задоволство дава застарени информации. „Ти си најлошиот шпион што сум го сретнал. Некогаш!“ лае неговиот управувач, кој сакаше државни тајни и наместо тоа доби мрачен Бонд соработник.


Тој е толку лош во доставувањето корисни информации што почнувате да се прашувате дали тоа е стратегија. Една од студиите на случај во фасцинантната книга на Стивен Грос за психоанализата, „Испитаниот живот“, е за човек кој изгледа како да е досаден на сите околу него; Грос заклучува дека тоа е намерен чин, дизајниран да ги исклучи другите. Се прашувам дали можеби тоа го прави Стоунхаус, но можеби тоа е премногу длабоко читање во приказната. Освен тоа, доказите за тоа се покажува дека не се особено силни; Стоунхаус радосно ги известува Чесите за пронајдокот на Конкорд, само за да му кажат дека оваа бомба била објавена на вестите на француската телевизија, две вечери претходно.


Тонот е на самото место, јазик-во-образ и дрзок. Напишано е од Џон Престон, кој исто така ја напиша книгата на која се базираше „A Very English Scandal“ од 2018 година, за обесчестениот пратеник Џереми Торп, и таа се движи со слично темпо. Голем дел од скандалозноста се игра за комичен ефект. Насловната секвенца е „Mad Men-ish“, саундтракот како „Пинк Пантер“, а шпионажата е повеќе лоша отколку злобна. Камената куќа на Макфадиен има допир на неговиот лик на наследство, Том Вамбсганс, иако на пратеникот му недостасува водената суровост на Вамбсганите; Stonehouse е помалку лукав и полесен за задоволство.

cxs cxs cxs

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies