Претставничкиот дом се одложува без да се реши изборот за спикер откако Мекарти загуби на шестото гласање

emalia
0

 Претставничкиот дом го прекина втор ден без да избере претседател на Претставничкиот дом, откако пратеникот Кевин Мекарти не успеа да добие уште три гласачки ливчиња, не успевајќи да добие мнозинство од поддршката во Домот. Домот повторно ќе се состане во четврток напладне.


По средбата зад затворени врати во средата вечерта со некои клеветници речиси три часа, Мекарти им рече на новинарите дека не верува дека друго гласање вечерва ќе донесе поинаков исход.


„Мислам дека веројатно е најдобро луѓето да работат уште малку“, рече тој. „Мислам дека гласањето вечерва не прави разлика, но мислам дека гласањето во иднина ќе има разлика.


Мекарти рече дека е постигнат напредок во преговорите со републиканците кои се противат на неговата кандидатура за претседател.


Малку се промени во средата - освен што Мекарти изгуби уште еден глас, републиканец кој се префрли од негова поддршка на „присутен“. Мекарти предложи во вторникот вечерта дека би можел да победи со пониско мнозинство, и ако некои од 19-те останати гласаат „присутни“, тој би можел да победи - но малку е веројатно дека сака да изгуби глас.


Демократите останаа обединети зад пратеникот Хаким Џефрис, бидејќи тој остана силен со сите 212 демократски гласови на сите шест гласачки ливчиња.


Претставничкиот дом продолжува да гласа за нов спикер по три неуспешни обиди

Водачот на републиканците во Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти (Р-Ка) слуша во Претставничкиот дом за време на вториот ден од изборите за претседател на Домот во зградата на Капитол на САД на 04 јануари 2023 година во Вашингтон, ДЦ.

АНА MONEYMAKER / GETTY IMAGES

Отцепената фракција на републиканците во средата го номинираше републиканецот, пратеникот Бајрон Доналдс од Флорида, наместо пратеникот Џим Џордан - кој гласаше за Мекарти и рече дека не го бара говорникот. Со тоа што демократите го номинираа Хаким Џефрис, беше првпат во историјата двајца црнци да бидат номинирани за претседател на Домот.


Републиканците во нивните говори за номинација апелираа до своите членови да се обединат и да го поддржат Мекарти. Републичкиот пратеник Мајк Галагер од Индијана беше прв, велејќи дека е „горд“ што е член на партија која поканува дебата и ги призна фрустрациите од фракцијата на републиканската конференција.Поранешниот претседател Доналд Трамп објави на Truth Social во средата наутро за да се обиде да ги придвижи бунтовничките републиканци кон Мекарти, пишувајќи дека „сега е време сите наши ГОЛЕМИ републикански членови на Претставничкиот дом да ГЛАСААТ ЗА КЕВИН, ЗАТВОРИ ГО ДОГОВОРОТ“. Поранешниот потпретседател Мајк Пенс исто така на Твитер ја поддржа Мекарти.


Иако ова беше прв пат во отприлика 100 години да биде потребно повеќе од едно гласачко ливче за да се гласа за нов спикер, ова одложување е далеку од без преседан. Во 1855 година, на Домот му беа потребни четири месеци да избере нов говорник.


Домот не може да води никаква работа додека не се избере нов спикер од мнозинството членови.

dscv

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies