Ќе ви се допадне роботот со злобна девојка во оваа мрачно смешна, предупредувачка приказна

emalia
0

 Морничавите филмови за кукли ја добиваат потребната надградба со дрскиот и злобен „M3GAN“.


Најновиот „пријател до крај“ на киното е врвен робот со руса коса, каустичен став и убиствена заштитна низа, кој е подеднакво смешен и вознемирувачки. Продуцирано од хорор мајсторите Џејсон Блум и Џејмс Ван („The Conjuring“), „M3GAN“ (★★★ од четири; оценет како PG-13; во петок во кината) задоволува со слашер жесток, „Black Mirror“ како сатира и друштвени медиумски такт. Исто така, едноставно е забавно да се гледа филм кој содржи здрава количина на апсурд, заедно со проникливо истражување на родителството од 21-от век, иако можеби никогаш повеќе нема да и верувате на Alexa.


Сите поздравуваат „M3GAN“, реткиот јануарски филм што всушност функционира

Ѓаволската играчка придружничка во „M3GAN“ го надградува поджанрот на хорор за морничави кукли, населен со луѓе како Чаки и Анабел.

Филмовите во првата недела од јануари речиси никогаш не се добри, но „M3GAN“ е несомнено изненадување во таа смисла:


Заплетот се фокусира на тетка роботист, нејзината внука сираче и високотехнолошкиот динамо кој доаѓа во нивните животи (не на подобро).

Меланж на холивудска магија, M3GAN пее, танцува и убива - не мора по тој редослед.

Ако ви се допадна превртливиот култен удар „Малигн“, ќе го ископате ова.

Напредната вештачка интелигенција е одлична и сè додека не работи во немир преку прекумерно заштитниот андроид


Дизајнерката на играчки Џема (Алисон Вилијамс) се труди на евтината нова верзија на популарните Purrrpetual Pets на нејзината компанија, мали топчиња кои какаат пелети ако децата премногу ги „хранат“ преку нивните iPad-и, но таа повеќе би сакала да го усоврши својот нов робот со состојба- најсовремената вештачка интелигенција која, теоретски, ќе им помогне на родителите да се грижат за своите деца. Кога трагична сообраќајна несреќа ги одзема животите на нејзината сестра и девер, Гема станува старател на нејзината трауматизирана 9-годишна внука Кејди (Вајолет МекГроу), иако таа не е подготвена да стане мајка.Гема го „спарува“ својот нов проект – M3GAN, скратено за Model 3 Generative Android – со Cady и нивната врска е веднаш. Тие се сложуваат со пливање, досадниот шеф на Гема (Рони Чиенг) брзо го следи M3GAN во производство (за 10.000 долари по поп!) иако црвени знамиња почнуваат да се појавуваат: M3GAN има сериозно програмирање за заштита на Кејди по секоја цена, и кога Гема вели во „Сите умираат“, знаете дека работите ќе станат крвави. (Предупредување за спојлер: Тие го прават.)


Алисон Вилијамс е хорор икона во подем, но M3GAN е вистинската ѕвезда овде

По една трагедија, Кејди (Вајолет МекГроу, лево) се преселува кај нејзината тетка Џема (Алисон Вилијамс) и добива нов пријател со висока технологија во сатиричниот хорор филм „M3GAN“.

Вилијамс, која првпат ги прикажуваше своите хорор-филмови во „Излези“, импресионира овде како одеднаш самохран родител кој треба да се грижи за потребите на Кејди и исто така да се справи со насилниот хаос што M3GAN неизбежно го носи. МекГро го држи своето, исто така, бидејќи бурните емоции на Кејди се длабоки и таа почнува да го користи M3GAN како лут модел.


Но, самиот M3GAN е филмското чудо. Создадена преку куклена игра, аниматроника, специјални ефекти и вистинска девојка (актерка Еми Доналд), насловната сила на синтетичката природа ги надминува нејзините филмски колективни играчки како Чаки и Анабел и го поседува екранот како несвет крст помеѓу Теди Рукспин, Реџина Џорџ и Фреди Кругер. M3GAN возвраќа, станува дива кога го лови својот плен (како што се злобните насилници) и ги разбива танцовите спремни за TikTok пред да предизвика насилен хаос. И не грижете се ако ви се допаѓа секоја неверојатна минута од тоа.


Главната лекција „M3GAN“: Не дозволувајте играчка да го роди вашето дете

M3GAN чита класика на Кеди (Вајолет МекГроу) во „M3GAN“.

Писателката Акела Купер пренесува слично пријатно и бизарно камперско чувство од „Малигно“ до овој филм, кој функционира повеќе како црна комедија отколку како страшен филм. Тоа е многу злобно, иако дејството се навалува на цртан филм додека камерата се повлекува од се што е премногу луто.


„M3GAN“ има многу стил и нуди некои лукави капки од игла: Малку „Toy Soldiers“ е особено паметно. Најпаметните делови, сепак, копаат во темите да се биде мајка или татко во ерата на екранот. „M3GAN“ е предупредувачка приказна за тоа што се случува кога нешто што би требало да им помогне на родителите наместо нив ги заменува и последиците од преголемото потпирање на технологијата, при што таа лекција доаѓа во форма на многу забавна машина за злобни девојки.

otfdg otfdg otfdg otfdg otfdg otfdg

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies