Најдобрите анимирани божиќни филмови за гледање оваа празнична сезона

Regiana Adela
0

Со изобилството на анимирани божиќни филмови, погледнете некои од најдобрите за гледање на овој празник!

Има многу филмови за празничната сезона, тоа е факт, а за 2022 година, еве ги најдобрите анимирани божиќни филмови во кои можете да уживате со вашето семејство и пријателите за да се поврзете и да јадете пуканки и топло какао, каде да ги гледате од тоа!

Најдобрите анимирани божиќни филмови за гледање оваа празнична сезона во 2022 година

Иако наоколу има многу анимирани божиќни филмови, ние ги скративме најдобрите класици и новите за да уживате вие ​​и целото ваше семејство. Од ТВ филмови до вистински филмови објавени во кината и платформите за стриминг, еве ги десетте од најдобрите анимирани божиќни филмови што треба да се гледаат оваа празнична сезона.

Најдобри анимирани божиќни филмови: Божиќ на Чарли Браун

Класиката е она што започна сè за анимираните божиќни филмови, а на листата на најдобрите е Божиќ на Чарли Браун , бидејќи специјалниот телевизиски филм го носи Божиќ директно на малите екрани со ликовите од Кикирики. Што го прави уште поспецијален, тоа е нивниот прв ТВ специјален досега.

Божиќ на Чарли Браун го следи Чарли Браун кој се чувствува огорчен и покрај радосната празнична сезона, а Луси му предлага да преземе режија на божиќна претстава во нивното соседство за да го подигне неговиот божиќен дух. Сепак, шоуто беше исмејувано и игнорирано од неговите врсници, бидејќи тој избра вистинска елка како центар.

Божиќ на Чарли Браун е високо ценет анимиран божиќен филм на кој му беше доделена наградата Еми и многу посакуваната награда Пибоди. Стана толку иконично што токму божиќната сезона, Божиќ на Чарли Браун добива годишна презентација во САД.

Божиќ на Чарли Браун е достапен за пренос на AppleTV+

Најдобри анимирани божиќни филмови: Клаус

Нетфликс останува да биде една од платформите за стриминг познати за производство на нивните оригинални филмови и за Божиќ, тие објавија шпанско-американски анимиран божиќен филм во 2019 година со Клаус . Од самиот наслов веќе знаете дека се работи за Божиќ.

Клаус е анимиран филм кој ја следи приказната за Јеспер кој штотуку пристигнал во Смеренсбург за да им биде нов поштар и таму сфатил колку луѓето не се сакаат едни со други што дури и не разменуваат писма. Нивниот локален производител на играчки е Клаус и тие се обидуваат да го вратат празничниот дух во градот.

Клаус има многу признанија под појасот со наградата за најдобар анимиран филм од 73-тото доделување на филмските награди на Британската академија, и тој е првиот анимиран филм на Нетфликс кој некогаш бил номиниран на Оскарите за најдобар анимиран филм.

Клаус е достапен за пренос на Нетфликс.

Најдобри анимирани божиќни филмови: Како Гринч го украде Божиќ (1966)

Со текот на годините, имаше многу повторувања на Гринч . Создаден од д-р Сус, измислениот лик е заснован на книгата Како Гринч го украде Божиќ! и низ историјата на филмот, многу актери го толкуваа иконскиот жолто-зелено злобен човек кој ги уништува празниците.

Замислете, тоа е најубавото време од годината и некој може да го мрази? Како Гринч го украде Божиќ во 1966 година е анимиран телевизиски филм кој ја раскажува приказната за Гринч кој се обидува да го уништи Божиќ во Whoville, град под планината каде што живее.

Меѓу најдобрите божиќни анимирани филмови, How the Grinch Stole Christmas (1966) е еден од божиќните класици што треба да се гледаат со целото семејство, таков што децата сигурно би го сакале.

Како Гринч го украде Божиќ! (1966) е достапен на Peacock.

Најдобри анимирани божиќни филмови: Рудолф „Црвениот нос ирваси“ (1964)

Навраќајќи се на класиците, еден од најдобрите анимирани божиќни филмови всушност датира од времето кога анимацијата штотуку почнуваше, а тоа е Рудолф Црвениот ирвас , класичен божиќен лик во стоп-анимацискиот филм од 1964 година заснован на песната на Џони. Ознаки објавени во 1949 година.

Со еден од најпознатите симболи на Божиќ со насловниот лик, Рудолф црвениот ирвас, анимираниот ТВ-филм за стоп-моушн направен од истиот продуцент како оној на Годината без Дедо Мраз и се смета за еден од класичните празници. анимирани филмови погодни за целото семејство.

Црвениот ирвас Рудолф го следи новиот срне на водечкиот ирвас на Дедо Мраз по име Рудолф, но тој ги изненади сите бидејќи е роден со светкав црвен нос кој се обидуваше да го покрие со текот на годините со кал или лажен нос заради монтирање. но како што минува времето, тој учи да го прифати она што го прави единствен.

Рудолф црвениот ирвас е достапен на Amazon Prime Video.

Најдобри анимирани божиќни филмови: Поларниот експрес

Музички фантастичен филм заснован на истоимената книга, Поларниот експрес е божиќен филм кој следи младо момче кое видело мистериозен воз на Бадник и тој оди кон Северниот Пол. Кондуктерот го покани да им се придружи заедно со сите други деца во бродот и тие да одат кај Дедо Мраз на празниците.

kfr kfr kfr kfr kfr

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies