Затајувачите го назначуваат Тревор Бауер за ангажман по враќањето на бокалот од суспензијата од МЛБ

emalia
0

 Тревор Бауер е слободен повторно да игра во МЛБ, но тоа нема да биде со Лос Анџелес Доџерс.


Доџерс во петокот објавија дека поранешниот добитник на наградата НЛ Сај Јанг повеќе нема да биде дел од нивната организација по неговото враќање од суспензијата што беше скратена од 324 натпревари на 194 натпревари на 22 декември.


Официјалниот потег на списокот ќе биде Лос Анџелес кој ќе го назначи Бауер за задача. Тоа значи дека тимот има рок до следниот четврток да го трејдува, а во тој момент тој мора да биде ставен на безусловно откажување. Ако ниту еден тим не сака да ја покрие платата на Бауер од 2023 година, тој ќе стане слободен агент и ќе може да потпише со кој било тим за минимална плата во МЛБ од 720.000 долари.


Без разлика дали Бауер ќе потпише на друго место или не, затајувачите ќе мора да го покријат остатокот од платата од 22,5 милиони долари што сè уште му ги должи на десницата.


Во соопштението, Доџерс ги потврди наодите од прегледите на MLB што доведоа до тоа Бауер да ја добие најдолгата суспензија од MLB за играч според нејзината политика за семејно насилство и сексуален напад:Бауер првично требаше да биде надвор од теренот до крајот на тригодишниот договор вреден 102,5 милиони долари што го потпиша со Доџерс во февруари 2021 година, но неговото враќање го остави клубот да донесе одлука. Затајувачите чекаа до последното можно време за да го повлечат чкрапалото, бидејќи крајниот рок за да го ослободат Бауер или да го стават во нивниот список со 40 играчи беше петок попладне.


Затајувачите сè уште се на јадицата за платата од 32 милиони долари на Бауер во 2023 година, минус 50 натпревари, бидејќи арбитражата што ја скрати суспензијата на Бауер пресуди дека неговото платено административно отсуство се смета за суспензија.


Мандатот на Бауер во затајувачите завршува со тоа што тој имаше само 17 стартови во првата од гарантираните три години. Тимот на крајот ќе му плати околу 65 милиони долари за неговите напори, а суспензијата го чини Бауер 37,5 милиони долари.


Тревор Бауер реагира на DFA, вели дека раководството на Доџерс сака да се врати

Набргу откако Доџерс објавија дека го отпуштаат Бауер, претставниците на бокалот објавија изјава во која тој тврди дека раководството на тимот се состанало со него во Аризона во четвртокот и му рекле дека сакаат тој да игра за нив во 2023 година:


„Додека не можевме да комуницираме во текот на процесот на административно отсуство и арбитража, моите претставници разговараа со раководството на Доџерс веднаш по арбитражната одлука.


„По двонеделните разговори околу моето враќање во организацијата, вчера седнав со раководството на Доџерс во Аризона кои ми кажаа дека сакаат да се вратам и да настапам за тимот оваа година.


„Иако сум разочаран од одлуката на организацијата денес, ја ценам големата поддршка што ја добив од клубот Доџерс. На играчите им посакувам се најдобро и со нетрпение очекувам да се натпреваруваат на друго место“.


Нејасно е како тоа се совпаѓа со одлуката што ја донесоа затајувачите еден ден подоцна.


Каде оди Бауер по објавувањето на Доџерс?

Одлуката на затајувачите да го отфрлат Бауер покажува до каде опаднала репутацијата на играчот откако беше обвинет дека ја задушил сексуалната партнерка до бесвест и ја нападнал во јуни 2021 година.


Оттогаш се појавија уште двајца обвинети, додека Бауер тврдеше дека сите такви интеракции биле консензуални и го тужеше својот прв обвинител за клевета. Против Бауер, кој и понатаму ги негира сите обвинувања против него, не е поднесена кривична пријава, но неодамна беше дозволено граѓанска тужба против него од првообвинителот да продолжи пред судот.


Објавувањето на Бауер од страна на Dodgers не е одличен показател за неговите идни перспективи во MLB. Тимот ќе мора да биде подготвен да игнорира - и да се надева дека неговите навивачи ќе игнорираат - дека Бауер ја доби најдолгата суспензија досега според политиката за сексуален напад и семејно насилство на МЛБ.


Ставањето на Бауер во април, исто така, ќе бара од тимот да верува дека тој останува во форма, и покрај тоа што пропушти речиси две цели години од неговото последно појавување во МЛБ. Бауер настапуваше како еден од најдобрите бејзбол фрлачи кога беше ставен на административно отсуство во јули 2021 година, со 2,24 ERA и 11,8 K/9 во 180,2 ининги помеѓу неговата скратена од пандемија 2020 година и суспензијата во 2021 година.


Исто така, може да има преостанати прашања за способноста на Бауер за фрлање, имајќи предвид дека неговиот најголем успех дојде со добро докажани сомневања за лепливите работи на кои МЛБ пресече непосредно пред неговата суспензија.


Примарната потенцијална продажна точка за сите тимови заинтересирани за Бауер е тоа што тие не би морале да му исплатат повеќе од минималната плата, а најголемиот дел од сметката го покриваат доџерс.

wer werwdsv xcdvdsf dfbcvx dgrt tyuty cvbcvb tyuty xdvsd tyujty cvbcfdb yujy eswfw zxcszdcw wewes zdxcd vbn ghjgh wer zdxcs ytu hjkhyu

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies