Дали Ironheart е ќерка на Iron Man? Објаснето е идентитетот, способностите, историјата на железното срце

Regiana Adela
0

Ironheart веќе се појави на големиот екран во 2022 година. Во 2023 година, таа ќе се појави и на стриминг. Навистина, таа го имаше своето кинематографско деби во Black Panther: Wakanda Forever , и како што откри главниот ум на MCU, Кевин Фајџ за време на стрипот во Сан Диего во 2022 година, Ironheart (како што го игра Доминик Торн) ќе се појави и во нејзиното сопствено ТВ шоу, Ironheart . Сосема новата серија ќе дојде на Дизни + до есен 2023 година.

Но, кој е навистина Ironheart? Како е таа поврзана со драго починатиот, но сепак нашиот омилен гениј-милијардер-плејбој-филантроп во целиот Марвел? Ајде да одговориме на тие прашања и повеќе!

Дали Железното срце е ќерка на Тони Старк?

Не, Железното срце не е ќерка на Тони Старк . Но, ве разбираме, љубопитни фанови, и навистина разбираме од каде доаѓа прашањето.

Во MCU филмовите, Тони Старк и Пепер Потс навистина имаа ќерка, а нејзиното име е Морган Старк. Таа е родена една година откако Танос збриша половина од живите суштества во универзумот. До моментот кога се случија настаните на Avengers: Endgame , Морган сè уште имаше само четири години.

Во стриповите, сепак, Морган Старк е сосема поинаков лик. Како прво, Морган е возрасен. Тој е машки братучед на Тони Старк и далеку од тоа да биде херој. Всушност, тој еднаш смислил злобна шема која вклучувала да ги натера сите да мислат дека Тони е луд. За среќа, Iron Man победи (со помош на навремен напад на вонземјани).

Кој е Iron Heart и кое е нејзиното потекло?

Значи, ако Ironheart не е ќерка на Тони Старк, која е таа? Нејзиното вистинско име е Рири Вилијамс. Таа е супер-интелигентна 15-годишна студентка по инженерство од Технолошкиот институт во Масачусетс (МИТ).

Еден ден, таа гради своја верзија на костумот на Iron Man на Тони Старк. Таа го направи тоа со обратно инженерство на оклопот Марк-41, а потоа обликување на нов користејќи материјали што ги украла од одделот за роботика во нејзиното училиште.

Но, наместо да го користи само за ултра-реалистични цели за косплеј, таа продолжува со пробниот лет на нејзиниот оклоп и на крајот запира неколку криминалци кои неодамна избувнаа од Казнено-поправниот дом на државата Ново Мексико.

Секако, нејзините воннаставни активности го привлекоа вниманието на самиот Тони. Тој ја запознава и ѝ дава целосна поддршка да стане суперхерој.

По настаните од серијата од Втората граѓанска војна , Старк е оставен во кома. Рири потоа се крева на приликата како Железо срце, преземајќи ја мантијата на Железниот човек.

Кои се способностите на Ironheart?

Исто како Тони Старк, Железното срце нема супермоќи. Она што таа го има е суперинтелигенција што ќе им даде на некои од најпаметните умови на светот да трчаат по своите пари.

Со технологијата обезбедена од Тони Старк, таа можеше дополнително да го развие својот сопствен оклоп. Плус, таа добива совети од верзијата на Тони со вештачка интелигенција.

Користејќи го својот костум, таа поседува супер сила и способност да лета. Нејзиниот оклоп „Ironheart“ е исто така способен да истрелува одбивни експлозии, ласери и ракети.

Вреди да се спомене дека Рири секогаш ја подобрува технологијата зад нејзиниот костум Ironheart. Во стриповите, таа постојано додава нови функции на нејзиниот оклоп. Така, понекогаш е незгодно да се проценат неговите целосни способности.

Дали Ironheart е во MCU?

Да, таа е во MCU! Всушност, таа се појави во Black Panther: Wakanda Forever (повеќе за ова подоцна, ветуваме) и во нејзината сопствена серија Disney + во 2023 година.

Засега да зборуваме за нејзината ТВ емисија. Еве што знаеме досега. Потврдените членови на актерската екипа се Доминик Торн (како Ironheart), This Is Us ’s Lyric Ross (како најдобрата на Рири Натали), Ентони Рамос (најверојатно The Hood, негативец) и Мани Монтана.

qfbx qfbx qfbx qfbx qfbx qfbx

 

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies