Марвел со гордост ги претстави новите насловни страници на варијантата на Star Wars за месецот на црната историја

Regiana Adela
0

Минатата година, Marvel Studios и Lucasfilm ги воодушевија обожавателите кога објавија дека се здружиле за да го прослават Месецот на гордоста со нова колекција на прекрасни обвивки од варијантата на Star Wars Pride за да ги истакнат ликовите и талентите на LGBTQIA+. Оваа година, 1 февруари го означува почетокот на месецот на црната историја, а Marvel ќе ја прошири прославата во далечна, далечна галаксија почестувајќи ги црните ликови со специјална серија на корици.

Марвел во четвртокот објави дека во февруари ќе бидат објавени десет верзии на познатиот дизајнер на насловни страници Матеус Манханини, со што ќе се истакнат црните херои од целата серија „Војна на ѕвездите“, вклучително и ликовите од филмовите, како и оригиналните ликови од „Војна на ѕвездите“ кои дебитираа на страниците. на Marvel Comics.

Во соопштението за печатот на Marvel, уредникот Марк Паничија напиша: „Кога го прашавме Матеус дали би бил заинтересиран да дизајнира сет на корици за да ги прикаже овие одлични ликови, бевме воодушевени кога дознавме дека тој е голем обожавател на Star Wars и неговата љубов за франшизата навистина покажа. Она со што се врати е возбудливо, елегантно и моќно“.

Манханини, познат по своите спектакуларни насловни страници за актуелната лимитирана серија на Марвел „Ваканда“, оживува нова колекција на интергалактички икони, омилени фановите и претстојните ѕвезди во неговиот храбар, сензационален стил. Во колекцијата ќе бидат претставени легендарните ликови како Ландо Калисијан, поранешниот јуриш од прв ред Фин, џедајот витез Оливија Зеверон, почитуваниот Џедај Мејс Винду и ловецот на награди Гриф Карга.

Во интервју за StarWars.com , уметникот на насловната страница на суперѕвездата разговараше за концептот на црно претставување во медиумите, како и за тоа како добрите приказни им даваат надеж дека прават повеќе од само поддршка на ликови кои не заслужуваат да живеат под ефектите. на расистичка култура.

„Изработката на овие корици беше чест, нешто што никогаш не можев да замислам дека ќе го направам! Чувствував голема одговорност да ги претставам овие ликови, но овој предизвик го претворив во жед да дадам се од себе“. изјави Манханини.

Тој продолжи: „Се надевам дека овие корици ќе успеат да се сетат и да го потврдат присуството на овие црни ликови во универзумот на „Војна на ѕвездите“ и за важноста на раскажувањето на нивните приказни. Колку повеќе разновидност имаме, толку повеќе богатство, моќ и цврстина ќе има овој универзум, а тоа ќе влијае на животот и искуството на многу читатели“.

Обвивките на варијантата на Star Wars Black History Month ќе бидат објавени од 1 до 15 февруари. Посетете овде за целосниот водич за тоа како да купите.

ryd ryd ryd ryd ryd ryd ryd ryd ryd ryd

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies