Аватар: The Way of Water Box Office продолжува да го држи првото место во својата четврта недела

Regiana Adela
0

Високоочекуваното хит продолжение на Џејмс Камерон, Аватар: Патот на водата , додаде повеќе домашни екрани во кината по четвртиот викенд на прикажување благодарение на надминувањето на границата од 1 милијарда долари на светскиот бокс офис. Всушност, ако ова продолжи, Аватар 2 ќе го надмине Top Gun: Maverick со 1,489 милијарди долари додека се движи кон патот да стане филм со најголема заработка во 2022 година. И покрај тоа што дебито на филмот е под неговите првични проекции, Avatar: The Way of Water продолжува да го држи своето прво место на бокс офисот во својата четврта недела!

Според Variety , продолжението на „Аватар“ собра 45 милиони долари од своите 4.340 кина во четвртата недела, со што повторно се најде на врвот на домашниот бокс офис. За време на пишувањето, Аватар: Патот на водата сега заработи 1,708 милијарди долари на глобално ниво, што го прави седмиот филм со најголема заработка на сите времиња, надминувајќи ги не само Top Gun: Maverick (2022), туку Jurassic World (2015) и The Lion King. (2019), исто така.

Благодарение на оваа охрабрувачка вест, Џејмс Камерон неодамна призна во интервју за Who's Talking to Chris Wallace? (преку Variety ) дека нема „нема избор“ освен да ги „направи другите продолженија“:

„Изгледа дека со моментумот што го има филмот сега, лесно ќе ја поминеме нашата „пауза“ во следните неколку дена, па изгледа дека не можам да се повлечам од ова и ќе морам да направам другите продолженија“. Камерон продолжи да рече: „Знам што ќе правам во следните шест или седум години“.

Со оглед на тоа што Камерон веќе работеше на неговите сценарија за франшизата „Аватар“ сè до „ Аватар 5 “, може да се претпостави дека тој веќе има наредени продолженија, особено со посветеноста на неговите членови на актерската екипа. Неодамна, креаторот на „Аватар“ дури откри дека „ Аватар 3 “, кој се очекува да дебитира на 20 декември 2024 година, не само што ќе воведе повеќе региони на Пандора, туку дури и ќе има огнен Na'vis , „потемната“ страна од нив.

rsgbn rsgbn rsgbn rsgbn rsgbn rsgbn rsgbn rsgbn rsgbn rsgbn

 

 

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies