Фановите на Марвел бараат промена во продукцијата по катастрофата на Ant-Man 3

Regiana Adela
0

Рецензиите на обожавателите и критичарите за Ant-Man and the Wasp: Quantumania се вливаат и тие главно се лоши. И покрај тоа што беше еден од најважните филмови на Marvel Cinematic Universe во последниве години, ова триквел не можеше да се оддалечи од преголемото искуство што е Фаза 4.

Во моментов, Ant-Man 3 има резултат од 48% Rotten Tomatoes, што го прави врзан со Eternals како најлошо оценет проект на Marvel Studios досега. Со тоа, фазата 5 на MCU официјално започна со слаб почеток, а навивачите почнуваат да бараат промени и компетентност од идните проекти на франшизата.

За несреќата на Ant-Man 3, вината е насочена кон Џеф Лавнес, кој го напиша сценариото, а критичарите тврдат дека филмот не нуди ништо освен воведувањето на Канг во MCU. Еден фан се огласи на Твитер за да ги потсети фандомите дека Loveness е исто така тој што напиша Avengers: Kang Dynasty и другите обожаватели веќе го наведуваат својот потенцијал да се приклучат на листата на лоши понуди на MCU.

„Мислам дека Марвел можеби е готов сега, со [огромниот] успех на Infinity war/Endgame кој беше нивниот врвен успех. Сега тие го изгубија видот и насоката. Тие немаат снимено ниту еден доволно добар филм, Шанг Чи беше блиску, но не беше таму. Не, ако воопшто го гледаат филмот пред објавувањето“, одговори друг фан.

Покрај писателот на Quantumania, режисерот на тројката Пејтон Рид е исто така критикуван за разочарувачкиот резултат од филмот. Со оглед на тоа што фановите моментално се соочуваат со замор од суперхерои, постојат големи очекувања дека овие франшизи кои заработуваат пари треба да ги исполнат и да и дадат на публиката задоволителна содржина што ја заслужуваат.

„Искрено, сценариото не беше најлошиот дел од филмот и мислам дека можеше да биде многу подобро со различен режисер. Пејтон Рид едноставно не е погоден за ваков голем проект…“ коментира корисникот @DityDan .

Фазата 5 од MCU требаше да го подигне моралот на Марвел и да го оживее интересот на базата на обожаватели, кои во последно време беа разочарани од слабите наративи и просечниот VFX на неодамнешното производство на ТВ серии и филмови на студиото. Но, Марвел моментално е во циклус на производство на просечни понуди кои не го оправдаа задоволството на фановите уште од Avengers: Endgame .

И покрај непожелните критики, Ant-Man 3 моментално е филм со најголема заработка во 2023 година, откако заработи повеќе од 200 милиони долари ширум светот, исполнувајќи ги комерцијалните цели што се очекуваат од филм на MCU. Но, освен тоа, ништо не заработи, особено љубовта на навивачите, која е најважна од сите.

Но, како што велат, филмот е субјективно искуство бидејќи, и покрај критиките, некои фанови сепак сметаат дека третиот дел е пристоен и пријатен часовник.

bhf bhf bhf bhf bhf bhf bhf bhf bhf bhf

 

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies