Гиљермо дел Торо го поставува својот следен анимиран филм за Нетфликс

Regiana Adela
0

Филмот Пинокио ​​на Гиљермо дел Торо стана огромен успех на Нетфликс и сега се смета за фаворит за освојување на категоријата за најдобар анимиран игран филм на претстојните награди на Оскар. Филмот наидува на бурни со месеци од неговото објавување и режисерот беше поздравен за неговиот креативен поглед на класичната приказна.

Сега, изгледа дека Гиљермо дел Торо го пронашол својот следен анимиран филмски проект, бидејќи Дедлајн потврди дека режисерот оскаровец работи на адаптација на фантастичниот роман на Казуо Ишигуро „ Закопаниот џин“ за Нетфликс. Тој исто така го пишува сценариото со Денис Кели ( Мјузиклот Матилда ).

Синопсисот на романот следи „постар британски пар, Аксл и Беатрис, кои живеат во измислена постартурска Англија во која никој не може да задржи долгорочни спомени“. Режисерот ќе соработува со стоп-моушн студиото на ShadowMachine, кое работеше и на Пинокио .

„Гилермо дел Торо е визионерски режисер и мајстор на својот занает. Не би можеле да бидеме повеќе горди на престижното признание за неговиот Пинокио , и со задоволство го продолжуваме нашето креативно партнерство додека тој го развива својот следен проект со Нетфликс“, Се вели во соопштението на претседателот на филмот на стримерот, Скот Стубер.

Дел Торо додаде: „ Закопаниот џин го продолжува моето партнерство за анимација со Нетфликс и нашата потрага по стоп-моушн како медиум за раскажување сложени приказни и градење неограничени светови. За мене е голема чест и поголема одговорност да го режирам ова сценарио на Денис Кели а јас се адаптирам од длабокиот и имагинативен роман на Казуо Ишигуро“.

Секако е возбудливо да се слушне дека Дел Торо работи на уште еден анимиран филм и дека проектот изгледа многу ветувачки. Со успехот на Пинокио , ќе има големи очекувања дека режисерот ќе го испорача истиот квалитет. Да почекаме да видиме како сето тоа ќе се одвива и кои ќе бидат конечните резултати кои можеби ќе ги дознаеме за неколку години.

kmfg kmfg kmfg kmfg

 

 

Publicar un comentario

0Comentarios
Publicar un comentario (0)

Trending Article Movies